- Mano ūkis
- Mano ūkis
Kiekvienas cukrinių runkelių augintojas stengiasi išauginti kuo didesnį derlių. Perdirbimo fabrikams svarbu, kad gamybos proceso metu kuo mažiau cukraus kartu su necukrinėmis medžiagomis patektų į melasą. Tarp cukraus gamybos nuostolių ir cukrinių runkelių tręšimo azotu yra glaudus ryšys.
Azoto perteklius kenkia
Vokietijoje darytų tyrimų duomenimis, tręšimas azotu keičia kalio, natrio ir amino azoto kiekį. Aišku, kad natrio ir kalio kiekiui azotas turi mažai įtakos. Tačiau amino azoto nuo šių trąšų daugėja labai smarkiai. Šis junginys daro daugiausiai nuostolių, kurie apskaičiuojami pagal vadinamąją Braunšveigo formulę. Kalis ir natris kartu sudaro 33 proc., o amino azotas - 67 proc. bendrojo svorio. Apvalytas nuo neišgaunamo melasinio cukraus runkeliuose esantis cukrus dauginamas iš runkelių derliaus ir gaunamas baltojo cukraus derlius. Gauti kuo daugiau baltojo cukraus ir yra pagrindinis runkelių augintojų ir perdirbėjų tikslas.
Nors azoto trąšos didina runkelių derlių, bet dėl jų didėja ir cukraus išgavimo nuostoliai. Didžiausias derlius Vokietijoje buvo gautas tręšiant 230 kg N/ha. Dar didesnės azoto normos derlių ne didino, o mažino.
Cukraus kiekis runkeliuose, didinant azoto trąšų normas, nuolat mažėjo, nes pagrindinio augimo metu intensyviau augo runkelių lapai. Šakniavaisiams teko mažiau maisto medžiagų, todėl juose sumažėjo cukraus. Be to, padidėjo melasinių medžiagų kiekis ir gavybos nuostoliai. Geriausi rezultatai pasiekiami tręšiant 180 kg N/ha. Tręšiant vidutinėmis azoto normomis (nuo 21 iki 125 kg/ha), didžiausias baltojo cukraus derlius buvo gautas tręšiant 117 kg N/ha.
Dirvoje taip pat yra azoto
Cukriniams runkeliams vidutiniškai reikia 180 kg/ha azoto. Į šį kiekį įeina dirvoje esantis azotas (nustatomas prieš tręšimą) ir išbertas trąšų pavidalu. Ši norma apskaičiuota vidutinėms auginimo sąlygoms, įskaičiuojant ir azotą, kurį augalai gaus vegetacijos metu iš dirvoje esančių atsargų. Keičiantis sąlygoms, būtina koreguoti azoto trąšų normas. Mažai humuso turinčiose, lengvose smėlio dirvose azoto atsargos yra visuomet mažesnės, nes tokios dirvos dažnai išdžiūsta, ir mikroorganizmų veikla jose sulėtėja. Mažiau augalams prieinamo azoto gali būti ir šaltose molio dirvose, nes jos lėčiau įšyla. Abiem atvejais reikia trąšų normą padidinti 20 kg/ha.
Didesnės azoto atsargos dažniausiai būna ūkiuose, kuriuose laikomi gyvuliai ir kur dirvos anksčiau buvo tręštos organinėmis trąšomis: kompostu, mėšlu ir kt. Organinėse trąšose esantis azotas mineralizuojasi lėtai ir augalai jį pasisavina vėliau. Tokiais atvejais reikia mažinti mineralinio azoto trąšų normą. Mažiau azoto reikia ir tuomet, kai dirvoje prieš tai augo tarpiniai augalai, kurie sujungia laisvą azotą.
Kai dirvoje azoto nedaug
Skaičiuojant pagal aprašytą trąšų normos koregavimo pavyzdį, visuomet reikia atimti dirvoje esančio azoto kiekį, tai yra kiek augalams prieinamo mineralinio azoto yra dirvoje pavyzdžio paėmimo metu. Tai dažniausiai tirpus nitratinis azotas, kuris liko per žiemą neišplautas ir pavasarį mineralizavosi.
Dažniausiai dirvoje esančio azoto kiekis nustatomas apytikriai ir gali nukrypti į vieną ar kitą pusę. Reikėtų parinkti tipiškas visam laukui pavyzdžių paėmimo vietas.
Apskaičiuojant azoto trąšų normą, būtina atsižvelgti į derliaus nuėmimo laiką. Imant jį vėliau (lapkričio mėnesį), pailgėja augalų vegetacija ir derliaus kaupimo laikas. Suprantama, kad dėl to augalai sunaudoja daugiau azoto, tačiau šakniavaisių kokybė nepablogėja. Vėliau kasamiems runkeliams reikia azoto normą padidinti 10-15 kg/ha. Ir atvirkščiai, planuojant anksčiau imti derlių, azoto trąšų normas reikia mažinti.
Organinės trąšos tiksliai dozuojamos
Cukriniai runkeliai gerai išnaudoja ne tik dirvoje esančias azoto atsargas, bet ir organines trąšas: mėšlą ar skystą mėšlą. Apie 30 proc. tvarto mėšle esančio azoto yra iš karto prieinama augalams. Skystame mėšle esantį amonio azotą augalai taip pat greitai pasisavina. Norint išvengti azoto pertekliaus, reikia tiksliau dozuoti organines trąšas. Mėšlo nepatartina įterpti daugiau kaip 30 t/ha (tai atitinka 80–100 kg/ha amonio azoto). Rekomenduojama atlikti naudojamų organinių trąšų agrocheminę analizę.
Skystą mėšlą reikia išlaistyti vėsesniu oru ir stengtis kuo greičiau jį įterpti į dirvą, kad mažiau amoniako išgaruotų į atmosferą.
Tręšimas fosforu ir kaliu
Cukriniai runkeliai labiau negu javai ar kiti augalai reaguoja į tręšimą kaliu. Šis elementas teigiamai veikia gryno cukraus ir pačių runkelių derlių. Padidėja šaknų cukringumas. Fosforas taip pat didina runkelių derlių. Cukriniai runkeliai per labai trumpą laiką (praktiškai per liepos mėnesį) turi pasisavinti didelį fosforo kiekį.
Visa tai rodo, kad pagrindinis tręšimas sėjomainoje cukriniams runkeliams turi didelę reikšmę. Todėl būtina atsižvelgti ir į kitų sėjomainoje auginamų augalų tręšimą. Labai svarbu apskaičiuoti likutinį organinių trąšų veikimą ir kokioje sėjomainos grandyje šios trąšos bus panaudotos.
Kalcio svarba
Visuose didesniuose kaip 1 ha laukuose rečiausiai kas 6 metai turi būti atlikti dirvožemio tyrimai. Tyrimai turi būti derinami su esama sėjomaina. Pavyzdžiui, jeigu cukriniai runkeliai auginami trilaukėje sėjomainoje, tyrimus reikia daryti kiekvienais metais prieš jų sėją.
Be aprūpinimo reikiamu fosforo, kalio ir magnio kiekiu, labai svarbu, kad būtų palanki dirvos reakcija. Cukrinių runkelių laukus reikia kalkinti dažnai. Nuo dirvos aprūpinimo kalciu priklauso pagrindinių maisto medžiagų pasisavinimas bei mikroorganizmų aktyvumas. Be to, kalcio turtingos dirvos struktūra visuomet būna geresnė: rečiau supuola, nesusidaro pluta. Tokioje dirvoje augalai geriau dygsta, derlius būna gausesnis ir kokybiškesnis.
Išvados
Pagrindinis runkelių auginimo tikslas – kuo didesnis baltojo cukraus kiekis. Tam reikia tiksliai apskaičiuoti azoto trąšų normas. Optimaliai trąšų normai nustatyti reikia naudotis dirvos tyrimų rezultatais.
Cukriniai runkeliai puikiai panaudoja organines trąšas, gerai įsisavina jose esančius fosforą, kalį ir magnį. Labai svarbu periodiškai kalkinti dirvas.
Parengė Algirdas ALEKSYNAS