„Bobų radijo“ siela – su šypsena nesiskirianti ūkininkė
2018-04-18

Lietuviai – niūrūs, uždari ir santūrūs? Anaiptol! Viena iš tokius stereotipus laužančių tautiečių – Kėdainių rajono ūkininkė, garsi savojo krašto humoristė Erlenda Turskienė. Šypsena nė akimirkai nedingsta iš moters lūpų, o jos kišenėje visada guli popieriaus lapas ir pieštukas – kitus prajuokinti galinčioms situacijoms užrašyti: mat mintyse jos gali gimti bet kada, net ir... melžiant karves.

Kėdainių rajono Surviliškio miestelio humoro grupė „Bobų radijas“, kuriai nuo pat susikūrimo vadovauja Erlenda Turskienė, gerai pažįstama ne tik Kėdainių krašto bendruomenėms, bet ir visai Lietuvai. „Kolektyvas juokauja, kad dabar naujas programas savo žiūrovams kursime tik kas ketveri metai, mat naujausioji „Klauskite daktarės“ buvo parodyta vasario 29-ąją. Kadangi ta diena kartojasi kas ketverius metus, tai nežinia, kaip gali nutikti“, – juokdamasi pokalbį apie gyvenimą kaime draugaujant su humoru pradeda E. Turskienė.

Surviliškietės „Bobos“ džiaugiasi, jog šįmet atšventė pilnametystės – šešioliktąjį – gimtadienį. Visoje Lietuvoje puikiai pažįstama humoro grupė – penkios moterys ir vienas vyriškis. Savo patirtimi, perleista per juoko prizmę, sėkmingai dalijasi Erlenda Turskienė, Nijolė Dilkienė, Vijoleta Počiulpienė, Giedrė Kranauskienė, Irma Kriščiūnienė ir Albinas Počiulpas.

Įkvėpė dukros gimimas

Taip jau nutiko, kad humoro kolektyvas tapo savotiška kaimo vizitine kortele. O prasidėjo viskas netikėtai, kai E. Turkskienė susilaukė jauniausios dukros. „Juokauju, kad dažną moterį tokiais atvejais užklumpa pogimdyvinė depresija, o mane apėmė juoko manija, kuria turėjau pasidalyti su kitais. Mintis apie humoro grupę, tada labiau suvokiamą kaip agitbrigadą, pasakiau kelioms bičiulėms. Jos iš karto palaikė. Taip ir juokiname save bei kitus jau šešiolika metų“, – „Bobų radijo“ ištakas puikiai mena jo įkūrėja.

„Bobų radijo“ vadovę palaiko ir vyras Laimutis, ir dukros Kamilė (dešinėje) bei Brigita

Paklausta, kodėl surviliškietės šitaip pavadino savo kolektyvą, grupės vadovė buvo labai konkreti: „Ne paslaptis, kad seniau kaimo moterėlių apkalbas vadindavo „bobų radiju“, tai mums net nereikėjo vargintis dėl pavadinimo – pasikrikštijome taip, kad visiems viskas aišku būtų.“

Sėkmės raktas – trijuose dalykuose

Pasak E. Turskienės, tiek ilgai jų grupė gyvuoja dėl kelių priežasčių. „Mūsų sėkmės raktas slypi trijuose dalykuose. Pirmiausia, kolektyvo sudėtis nesikeičia nuo pat įkūrimo, vadinasi, viena kitą pažįstame ne tik iš pusės žodžio, bet ir iš kvėpavimo. Antra, mes esame draugės ne tik scenoje, bet ir gyvenime. Ir trečia, mes nebijome pasijuokti iš savęs“, – sakė „Bobų radijo“ siela.

Surviliškietės per šešiolika metų parengė keturiolika programų. Penkioliktajam gimtadieniui jos pristatė premjerą, sukurtą pagal Kristijono Donelaičio „Metus“, o šiemet – „Klauskite daktarės“ pagal vieną televizijos laidą.

„Juokaujame iš visko, kas mus supa. Iš to, kas mums aktualu, kuo pačios kvėpuojame“, – sako E. Turskienė ir priduria, kad kaimo gyvenimas – tarsi neišsenkantis idėjų lobynas. Scenoje grupė kuria tris paprastų kaimo moteryčių ir du pasipūtusių ir išlepusių miesto poniučių vaidmenis. Visos aktorės šauniai susigyvenusios, viena kitą puikiai papildo. „Mums rūpi parodyti, kad kaime gyventi gera. Problemų vienodai galime pamatyti ir kaime, ir mieste, tik didesnėje bendruomenėje jos greičiau paskęsta ir užsimiršta“, – pabrėžia E. Turskienė.

Vaidmenys pagal charakterį

Nuo pat pirmų dienų humoro grupėje juokaujanti Nijolė Dilkienė dėkinga vadovei, kad ji sugebėjo atrasti kiekvienos „bobos“ vietą ir charakterį. „Esame moterys, tad iš pradžių buvo visko: ir karštesnių diskusijų, ir nepamatuotų norų, ir nepagrįstų baimių. Vėliau viskas susistygavo, tad dabar rengdamos naują programą vis laukiame, ką vadovė naujo ir šmaikštaus pasiūlys. Su pasirodymais esame išmaišiusios visą Lietuvą. Džiugu, kad visos programos puikiai pavyko ir sulaukė įvertinimo“, – grupės sėkme džiaugiasi N. Dilkienė.

Vienintelis humoro kolektyvo vyriškis Albinas Počiulpas prisipažino, kad į grupę atėjo tikėdamas, kad tik startuoti padės, tačiau užsiliko visus šešiolika metų. „Atėjau trumpam, bet užsilikau ne taip ir mažai. Mane žavi šio moterų penketuko optimizmas ir gebėjimas prajuokinti paprastus žmones. Labai linkiu, kad „Bobų radijas“ sulauktų tikros brandos – iš pradžių aštuoniolikos, o vėliau ir dvidešimt vienerių metų,“ – ilgos kūrybinės veiklos kolegėms linki Albinas.

Programos juokingos ir nebanalios

Surviliškio humoristės – ne vienos šventės, festivalio bei įvairių juoko konkursų nugalėtojos. „Bobų radijas“ nuo 2000-ųjų metų dalyvauja respublikinėje humoro šventėje „Juokis“ ir tik vieną kartą iš jos grįžo su diplomančių įvertinimu, visus kitus kartus jos buvo išrinktos laureatėmis.

„Juokis“ sambūrio vadovas Vaclovas Vičius negaili gerų žodžių Surviliškio humoro kolektyvui. „Mūsų sambūryje sukasi apie trisdešimt grupių, o „Bobų radijas“ nuo pat pirmų dienų įsitvirtino pirmajame penketuke ir neapleidžia lyderių pozicijų. Tiek mane, tiek visus žiūrovus labiausiai žavi tai, kad moterys moka rasti aktualių temų, iš kurių galima pasijuokti. Be to, jos labai įdomiai meniškai perteikia savo sumanymus“, – sako V. Vičius.

Beje, Lietuvoje labai nedaug humoristų, kurie koncertuose gyvai grotų ir dainuotų – surviliškietėms tai jokia problema. Jos kategoriškai nusistačiusios prieš fonogramas, nes scenoje kiekvieną kartą nori būti nuoširdžios ir žiūrovams perteikti tikras emocijas. „Bobų radijo“ programos visada juokingos ir nebanalios. „Puikiai žinome, kad juokinti žmones labai sudėtinga. Aš šį kolektyvą vadinu paprastai – tai penki siųstuvai ir vienas stiprintuvas,“ – stiprią vadovės įtaką kolektyvo kūrybiškumui pabrėžia V. Vičius.

Laiko pakanka ir pomėgiui, ir ūkiui

Erlenda Turskienė ne tik puiki humoristė, bet ir aktyvi Kėdainių krašto ūkininkė. Drauge su vyru Laimučiu valdomas šeimos ūkis ne toks jau ir menkas – per šimtas melžiamų karvių ir keli šimtai hektarų dirbamos žemės. Nesunku įsivaizduoti, kiek darbų kiekvieną dieną laukia tokio ūkio šeimininkų... Tačiau kol rankos triūsia, galva juk laisva, ir neretai tai būna puikus laikas naujoms koncertinėms programoms generuoti.

„Kartais vyras bando man priminti, kad darbymečiu reikia ne tik apie koncertus galvoti, bet ir būtinais darbais pasirūpinti, tačiau taip jau susiklostė gyvenimas – jame turi tilpti ir ūkis, ir humoras. Būna atvejų, kad, atėjusi karvių melžti, sugalvoju kokią nors genealią idėją. Nuo tada, kai supratau, kad darbas yra puikus sumanymų generatorius, niekada nesiskiriu su popieriaus skiaute ir pieštuku. Juk puikias mintis reikia nedelsiant užsirašyti. Esu laiminga moteris – turiu supratingą, palaikantį vyrą, nuostabias dukras bei visą „Bobų radiją“, – plačiai šypsosi Erlenda Turskienė.

Vilija MOCKUVIENĖ

Nuotraukos autorės

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai