Ūkis
Žemdirbiams teks pildyti trąšų apskaitos žurnalą
2011-02-03

Kaunas, vasario 3 d. Valstybinei augalininkystės tarnybai patikėta nauja funkcija - trąšų kontrolė. Lietuva yra bene vienintelė Europos Sąjungos šalis, neturinti teisės akto, reglamentuojančio trąšų gamybą, importą ir naudojimą.

„Jeigu pažiūrėtume, kas dabar užsiima trąšų kontrole, tai pamatytume kelias įstaigas: Statistikos departamentas prie Lietuvos Vyriausybės, Ūkio ministerija, Žemės ūkio ministerija, Aplinkos ministerija ir net Švietimo bei mokslo ministerija. Kontroliuojančių institucijų daug, bet vieningos sistemos nėra", - pabrėžė Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) direktoriaus pavaduotojas Arvydas Basiulis.

Arvydas Basiulis (pirmas iš dešinės)

Delavalis 04.01

Vakar Lietuvos grūdų augintojų asociacijos posėdyje VAT direktoriaus pavaduotojas Arvydas Basiulis (pirmas iš dešinės) pristatė naujo trąšų sektorių reglamentuojančio įstatymo projektą

Trąšų įstatymo projektas jau parengtas

Įvertinus situaciją nuspręsta, kad Lietuvai būtinai reikia priimti trąšų įstatymą, įsteigti vieną kontrolės instituciją, trąšų registrą, įsteigti akredituotą laboratoriją. Seimo Kaimo reikalų komitetas sudarė darbo grupę įstatymo projektui parengti, į šią grupę įeina ir žemdirbių atstovai. Trąšų įstatymo projektas jau parengtas ir išsiuntinėtas visiems suinteresuotiems asmenims. Kitą savaitę darbo grupė turėtų rinktis Seime galutiniam Trąšų įstatymo projekto apsvarstymui.

„Tai, kad prekyba trąšomis iki šiol nėra kontroliuojama, nėra gerai. Veža neaišku ką, o žemdirbiai perkam neaišku ką. Aišku, turtingi ūkininkai gali sau leisti išsitirti trąšų sudėtį, tačiau net ir patiems pažangiausiems ūkininkams tai sudėtinga. Jei atsiras įstatymas, kuris įpareigos VAT prižiūrėti šitą rinką, tai tas skaidrumas visiems bus tik į naudą", - įsitikinęs žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas.

Aušrys Macijauskas

„Jei atsiras įstatymas, kuris įpareigos VAT prižiūrėti trąšų rinką, skaidrumas visiems bus tik į naudą", - įsitikinęs žemės ūkio viceministras Aušrys Macijauskas

Pagrindinis įstatymo tikslas - apsaugoti vartotoją nuo netinkamos kokybės trąšų ir suvienodinti konkurencines sąlygas trąšų gamintojams. Trąšų įstatyme numatyti trąšų identifikavimo, kokybės, tiekimo rinkai, pakavimo, ženklinimo, laikymo ir naudojimo reikalavimai, registravimo trąšų registre procedūros, daug dėmesio skiriama galimoms kenksmingoms priemaišoms nustatyti. Akredituotą laboratoriją numatyta įsteigti Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Agrocheminių tyrimų laboratorijos pagrindu.

Arvydas Basiulis mano, kad naujasis įstatymas labiausiai palies trąšų gamintojus ir importuotojus (ypač įvežančius trąšas iš trečiųjų šalių), o žemdirbiams naujų didelių reikalavimų nebus keliama.

„Per tiek laiko, kiek dirbu žemės ūkyje, dar nemačiau tokio atvejo, kad būtų įkurta kokia nors organizacija ir kad nuo to ūkininkui būtų lengviau, Jūs būsite pirmieji, jei jums tai pavyks", - kandžiai replikavo ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius. Jis siūlė trąšų sektorių tvarkyti pradėti nuo to, kad pagaliau būtų išspręstos cheminių medžiagų taros utilizavimo problemos. „Dvidešimt metų yra palaida bala. Mes ir šiandien tuos „kanistrus" po senovei tebedeginame ir niekas šito klausimo nesugeba išspręsti", - atvirai sakė ūkininkas.

Konkrečių duomenų apie trąšų naudojimą - nėra

VAT Trąšų naudojimo kontrolės skyriaus vedėja Irena Baltuonienė sakė, kad konkrečių duomenų apie trąšų naudojimą labai trūksta. Tą spragą turėtų užpildyti patvirtintas trąšų naudojimo apskaitos žurnalas, kurį nuo kovo 1 d. privalės pildyti žemdirbiai. „Trąšų kontrolės sektoriuje mes esame paskutiniai ES", - priminė I. Baltuonienė, LGAA narių išplėstiniame posėdyje pristatydama būsimo žurnalo formą. Žemdirbiams ji pasirodė pernelyg sudėtinga (pavyzdžiui, ne kiekvienam būtų paprasta apskaičiuoti tikslų vienam hektarui tenkantį veikliųjų medžiagų kiekį ir pan.).

Irena Baltuonienė

VAT Trąšų naudojimo kontrolės skyriaus vedėja Irena Baltuonienė sakė, kad konkrečių duomenų apie trąšų naudojimą labai trūksta - šią spragą turėtų užpildyti trąšų naudojimo apskaitos žurnalai

Irena Baltuonienė garantavo, kad nebus skubama bausti žemdirbių, tiesiog siekiama gauti kuo tikslesnius duomenis apie trąšų panaudojimą. „Mūsų tikslas - ne pažeidimų ieškojimas ar baudų taikymas, bet teisės aktų aiškinimas, žemdirbių konsultavimas", - pabrėžė I. Baltuonienė.

„Kai trąšos tokios brangios, žemdirbiai saugo kiekvieną kilogramą ir tikrai nebarsto trąšų be reikalo", - garantavo Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Romas Majauskas.

Romas Majauskas

„Kai trąšos tokios brangios, žemdirbiai saugo kiekvieną kilogramą ir tikrai nebarsto trąšų be reikalo", - garantavo Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Romas Majauskas

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas išreiškė abejonių, ar trąšų naudojimo apskaitos žurnalas iš viso reikalingas - juk jei ūkininkas pateikia sąskaitas, už kiek ir kokių trąšų pirko, tad visa informacija - kaip ant delno.

„Jau greitai turbūt žemdirbiams teks registruoti, kiek kartų su žmona į lovą eina", - pasigirdo replikų iš salės. Įstatymo rengimo darbo grupės nariai žadėjo atsižvelgti į žemdirbių pastabas ir trąšų naudojimo apskaitos žurnalo formą supaprastinti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai