Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Smulkūs daržovių augintojai jaučiasi skriaudžiami

Ukmergė. Ekologiškas daržoves auginantys smulkūs ūkininkai tvirtina, kad jiems koją kiša tiesioginės paramos skirstymas. Mat yra numatyta, kad paramą galima gauti tik tuomet, jei vienos rūšies daržovių auginama ne mažiau kaip 10 arų. Su šia problema susidūrė ir Deltuvos seniūnijoje, Leonpolio kaime ūkininkaujanti Stragių šeimyna.

Ekologiškų daržovių auginimu 20 metų užsiimantys Stragiai teigia, kad smulkūs ūkiai dėl tokių sąlygų lieka neremiami, o parama nukeliauja  stambiesiems.

Ūkyje - dvi kartos

Bioversija 2024 04 15 m7

Ūkį įkūrę Laima ir Vincentas Stragiai savo patirtimi dalijosi, žemės ūkio darbų mokė ir vaikus - Ievą, Jūratę ir Mindaugą.

Ekologiškų daržovių auginimas tapo pagrindine  27 metų dukros Ievos veikla. Baigusi bendrojo lavinimo mokyklą mergina įstojo į dabartinį Aleksandro Stulginskio universitetą. Mokslus derino su darbu - dar būdama 19 metų įregistravo savo ūkį ir parengė projektą europinei paramai gauti.

Gavusi paramą, jaunoji ūkininkė įsigijo daržovių auginimui reikalingos technikos - ravėtuvą, smulkintuvą, kitos įrangos.

Laima Stragienė džiaugiasi, kad ūkis kartu su dukra Ieva atjaunėjo, jame taikomos šiuolaikinės technologijos, burzgia moderni technika. O ir daržovių auginimas ne tik patirtimi, bet ir mokslu remiasi. Tuo labiau, kad Ieva jau keletą metų priklauso Lietuvos ekologinių ūkių asociacijai, šiemet įstojo į Lietuvos daržovių augintojų asociaciją.

77 metų Vincentui Stragiui žinių taip pat nestinga - jis ir naujoviška technika domisi, ir kuo puikiausiai su ja susitvarko.

Moko... pačios daržovės

Šeima laukuose, sandėliuose darbuojasi kartu. Dirbama žemė sudaro apie 200 ha. Sėja javus, sodina bulves, daržoves. Daržovėms skiria apie 15 ha. Kaip daržovių augintojai save laiko smulkiaisiais ūkininkais.

Visi laukai prižiūrimi pagal ekologams keliamus reikalavimus. Tačiau vadovautis tenka ne tik taisyklėmis, bet ir pačios gamtos „nurodymais".  Ūkininkai šypsosi, kad su gamta nepasiginčysi, tačiau išeičių ieškoti tenka. Net jei orai nelepina, pasėjus įvairesnių daržovių tikėtina, kad kurios nors prisitaikys prie sąlygų.

Pradėję nuo tradicinių - morkų, burokėlių, kopūstų, kitų lietuviškam stalui įprastų daržovių,  asortimentą kasmet vis plečia. Dabar laukuose auga per 30 rūšių įvairių daržovių bei prieskoninių augalų.

Pasak Ievos Stragytės ir pirkėjai vis dažniau ieško įvairovės. Tai, kas anksčiau buvo laikoma egzotika, vis dažniau renkamasi kasdienai.

Stragiai sako, jog kiekvienos naujos daržovės auginimas yra susijęs su daugybe klaustukų. Atradimai nevisada būna malonūs, tačiau visada smagu perpratus naujos daržovės užgaidas. Dabar laukuose auga ir pekino bei briuselio kopūstai, mangoldai.

Sostinės Tymo bei kituose ekologiniuose turgeliuose, taip pat Kalvarijų turguje savo užaugintomis ekologiškomis daržovėmis prekiaujantys ūkininkai pastebi, kad jų paklausa Lietuvoje didėja.

„Aišku, dažnai ateina kokios nors retesnės daržovės nusipirkti užsieniečiai, tačiau daug lietuvių atrado ne tik ekologiją, bet ir įvairesnes rūšis, veisles. Lapiniai kopūstai labai populiarūs tapo", - pasakoja Ieva Stragytė.

Paramą nuo smulkiųjų tolina reikalavimai

Ūkyje mergina rūpinasi ne tik agronomija, realizacija, bet ir administraciniais reikalais. Anot jos, ekonomikos studijos praverčia ir praktikoje, tačiau teigia, kad ūkininkai per daug apkraunami „popieriniais" darbais. Taip pat, Ievos manymu, kai kurie reikalavimai, norint plėsti ar modernizuoti ūkį, sumažina galimybę paramą gauti smulkiems ūkininkams ir vidutiniokams

Stragiai pasakoja, kad jų ūkiui itin nepalankus reikalavimas auginti kiekvienos daržovės po 10 arų. „Dalis mano daržo popieriniame plane kaip kokios „žaliuzės" atrodo - rūšių daug, o kiekvienai po nedidelį rėželį skirta. Juk tikrai negalime pasėti po10 arų krapų ar baziliko. Kaip tokį kiekį gali realizuoti smulkus augintojas? Šios taisyklės - stambiesiems." - su apmaudu kalba Ieva.

Ji sako, kad net morkų ar kitų populiarių daržovių vienu metu sėjanti nedaug, su tam tikrais laiko intervalais, kad galėtų pirkėjui nuolat kuo šviežesnių užauginti. Tačiau tai užkerta galimybę gauti paramą  - jei vienu metu nesusidaro nurodyto ploto, už tą daržovę paramos negausi.

Tačiau visi Stragių šeimos nariai pripažįsta, kad dokumentacijos gerokai sumažėjo įteisinus paslaugų kvitus - dabar gali žmogų priimti nors ir dienai dar trumpesniam laikui. Stragių ūkyje nuolat  darbuojasi keturi žmonės, o sezoninių darbininkų priimama apie 30.

Ūkininkai svarsto, kad būtų puiku, jei būtų teikiama paramą ūkininkams, į darbą priimantiems moksleivius, pavyzdžiui, vasaros atostogų metu. Anot jų, nauda būtų triguba: ūkininkui - nauda, o moksleiviams - ir galimybė užsidirbti, ir darbinė praktika.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos