Ūkis
Iš pieno sektoriaus traukiasi ir vidutiniai ūkiai
2018-06-13

Vilkaviškis. „Viskas baigta. Parduodu karves“, - žinomas pieno gamintojas Albinas Šneideris šįkart apsisprendė tvirtai. Kantrybės taurę perpildė ir gamtos sąlygos.

Nieko nebestebina, kai karvių atsisako smulkūs ūkiai. Tačiau iš pieno gamybos nebeišgyvena ir vidutiniai šeimos ūkiai. Per 70 melžiamų karvių laikančiam A. Šneideriui, negana mažų pieno supirkimo kainų, dar ir gamta pasiuntė visus įmanomus iššūkius. Žolė nuo sausros visa ruda, šiaudų nėra, grūdų nėra, o kukurūzai vieną praėjusios savaitės naktį nušalo! Vieną rytą Vilkaviškio krašto ūkininkas nustėro – vietomis laukai buvo balti nuo šalnos. „Jau seniai galvoju atsisakyti pieno ūkio, tai gamta viską pagreitino. Ačiū Dievui, kad neturiu įsipareigojimų, nors dar neseniai buvo minčių modernizuoti ūkį. Bet visa laimė, kad šeima nuo to žingsnio sulaikė“, - sakė A. Šneideris.  

Prieš kelis mėnesius kolegų su jubiliejumi pasveikintas Albinas Šneideris dar nebuvo galutinai praradęs tikėjimo pieno sektoriaus ateitimi

Taigi, ilgametis ir aktyvus Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos narys, Vilkaviškio skyriaus pirmininkas dalį karvių jau išbrokavo, o kitoms ieško pirkėjų. „Būčiau blogas tėvas, jeigu savo vaikus stumčiau į tokį vargą. Ir vardan ko aukoti savo sveikatą?“ - jokios motyvacijos likti pieno sektoriuje A. Šneideris nebeturi. Sako, 27 metus vis laukia, kad būtų geriau, bet per tą laikotarpį gal tik 3-4 metai buvo tokie, kai buvo galima normaliai ūkininkauti.

Apie tai, kad iš pieno ūkio išgyventi tampa neįmanoma ir reikia atsisakyti pieno ūkio, A. Šneideris garsiai prabilo dar 2013 metais. Jau tada ūkininkas sakė, kad pelnas, gaunamas iš pieno ūkio, mažėja, nes beveik dvigubai pabrango žemės nuoma, pakilo elektros, degalų, pieno ūkyje naudojamos chemijos kainos, melžimo aikštelės aptarnavimas, gerokai daugiau tenka valstybei sumokėti mokesčių už samdomus žmones ir t. t. O per paskutiniuosius penkerius metus viskas tik dar labiau brango, vėl teko išgyventi pieno krizę, kuri jau kaip ir tapusi kasdieniu reiškiniu. Tarsi to būtų maža, ir gamta ūkininkų nepagaili.

Kuo užsiims toliau, A. Šneideris dar neapsisprendė, tačiau rimčiausiai svarsto dvi galimybes – auginti mėsinius galvijus arba kalakutus.

Statistikos duomenimis, karvių skaičius Lietuvoje kasmet sparčiai mažėja. Šių metų birželį jų buvo likę kiek daugiau negu 272 tūkst., t. y. 12,5 tūkst. mažiau negu prieš metus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji viršus

(11)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • genovaitė

  (89.190.121.40)

  pritaria šimtai ūkininkų ALBINUI - mulkinimo ir pažadų pabaiga , karvutės jau dabar važiuoja į LENKIJĄ , KREKENAVĄ ir t.t , smulkiuosius ūkininkus suėdė valdžia , stambieji ir kas tik netingėjo , laiko jau nesugrą žinsi - LIETUVA be karvučių - badaus visi , nejaugi sviestą , sūrį gamins iš žvyro , jei pasikeltų mūsų senoliai jie vėl mirtų iš sielvarto - pienininkystei galas

 • smulkus

  (78.58.149.97)

  Jei ir didint tiesiogines ismokas tai tik smulkiems ukiams iki 50 ha, o ukiams virs 300 ha, isvis nuimti tiesiogines ismokas ir nebemoket, nes neturi kur pinigu deti, prisipirke zemiu virs 500 ha, ir dar verkia. o didziausi verskniai tai LZUBA nes prisipirke zemiu virs istatymo nariai, ir vartosi pelnuose o moketi mokesciu nenori, vis verkia pastoviai per spauda, kiek galima ju verkimu klausyti, su dzipais vazineja, o vsd negali uz darbuotojus sumoketi. vienintele iseitis, riboti tiesiogines ismokas IR ES PARAMA STAMBIEMS ZEMGROBIAMS VIRS 300 HA, YPAC AUGALININKYSTES SRITIES UKIAMS Skaitykite daugiau: http://www.manoukis.lt/naujienos/bzup/izvelgia-manipuliaciju-skaiciuojant-tiesiogines-ismokas

 • Jonas

  (193.219.62.238)

  Šalia to šnidaro ne kartą sėdėjau, sakau, parduok man savo karves. Sako, dar pagalvosiu.... Kiek prisimenu, jis galvoja jau mažiausiai penkis metus, jau visiems ausis išūžė savo dejavimais ir nenoru ką nors keisti.. Na, nemoki dirbti, tai imkis kito darbo. Blogiau, kai nieko nemokama.. Matai, jis kalakutus augins... xa xa xa Ar žinai, žmogau, kaip tai daryti ir dar svarbiau - kaip ir kur skersi ir kam parduosi?

 • Audrius

  (88.216.82.39)

  Parduokit tas karves, žemes ir t.t. Tik nustokit zysti! Nesigauna nebedirbkit! Parduokit viska ir eikit miestan gyvent.

 • ūkininkui

  (188.69.194.168)

  matosi,kad gyvulius esi matęs tik per atstumą.

 • Arunas

  (188.69.192.250)

  Apie fermų statymą.gali svajot tik niekada nesusidūręs su pieno gamyba

 • ukininkui klausimas

  (188.69.210.122)

  modernia ferma kam, mesiniai ar pieniniai?? matau su gyvulinkyste nesi susidures...optimistas esi... kaip pvz. galiu patarti nelysk i ta suda,turiu beveik modernia ferma, nasia technika ir ka.. kitais metais baladzio men. su dziaugsmu uzdarau savo ferma...:))

 • Ūkininkas

  (188.69.212.148)

  Taip, statyčiau modernią fermą 500 vietų galvijams, tiek laikyčiau bei auginčiau. Nors turiu 600 ha dirbamos žemės, bet kol kas nesukaupiau reikalingos sumos investicijai statant tokio galingumo objektą galvijams. Nepalanki gamta javų ūkiui kalta, bei kviečių perprodukcija pasauliniu mastu. Vis laukiu palankesnių metų augalininkystei. Tam kad būtų iš ko finansuot statybų projektą.

 • Zinantis

  (90.131.32.47)

  Neparduos tu karviu, nes tik sneka ir viskas jau keli metai

 • saulės smūgis>ūkininkas

  (86.38.106.149)

  modernią fermą keliolikai galvijų ?!

 • Ūkininkas

  (188.69.212.148)

  Keli pastarieji metai augalininkystei irgi nebuvo rožėmis kloti, o technika dėvėjosi, žemės sąskaita derlius užaugintas, vien dėl lėšų stygiaus. Taip kad...jei tik būtų eurų pasistatyčiau modernią galvijų fermą, nes gamta augalininkystės verslui pasidarė nepavydėtina. Galvijams pašaro visada galima pasigamint, net ir tokiais metais kaip šiemet žolės turiu pakankamai savo keliolikai galvijų.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kas dirba ūkyje?
Orai