Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Pasirašant išankstines sutartis, svarbu įvertinti riziką

Kėdainių r., vasario 28 d. Dar praėjusių metų pabaigoje sulaukęs pirmųjų skambučių dėl būsimo derliaus pardavimo, Kėdainių rajone Tiskūnuose ūkininkaujantis Aidanas Dumbinskas sutarčių pasirašyti neskubėjo - laukė palankesnių kainų. „Kai sulaukiau tokių, kokių tikėjausi, tada ir sukirtome rankomis su supirkėjais", - sako ūkininkas.

Aštuoniolika metų ūkininkaujantis A. Dumbinskas dirba 300 hektarų žemės. Augalininkystės ūkyje pagal sėjomainos grafikus kasmet sėjami žieminius bei vasarinius javai ir cukriniai runkeliai. Praėjusieji metai šiek tiek sujaukė nusistovėjusią darbų tvarką, kadangi teko atsėti nemažus plotus iššalusių žiemkenčių, tad šiems metams paliko daugiau plotų vasarojui. „Dabar vis nuvažiuoju į laukus pažiūrėti, kaip žiemoja pasėti žieminiai kviečiai, jų iš rudens pasėjau apie 140 hektarų", - sako A. Dumbinskas.

Šiuo metu ūkininkas triūsia ruošdamas techniką pavasariniam darbymečiui, mat atšilus ruošiasi sėti apie 20 hektarų cukrinių runkelių, 80 hektarų vasarinių rapsų ir 60 hektarų vasarinių kviečių. Dar nepasėtų augalų derlius - jau parduotas. Tiskūnietis bendradarbiauja su Vilniuje įsikūrusia bendrove „Agrorodeo", kuriai parduoda nemažą dalį derliaus.

Bioversija 2024 04 15 m7

Aidanas Dubinskas

Kėdainių r. ūkininkas A. Dumbinskas tvarko techniką ir ruošiasi pavasario darbymečiui

Pasak jo, parduodamas būsimą derlių, ūkininkas visada rizikuoja, todėl labai svarbu nepervertinti laukiamo derliaus dydžio. „Sudarydamas išankstines sutartis, visada galvoju apie minimaliausią derlių, tada netenka galvoti, ką reikės daryti, jei derlius bus prastas ir sutarties sąlygų neįvykdysi. Auginu nemažai javų, tačiau pagal išankstines sutartis parduodu kuklią jų dalį. Šįmet sutartis jau sudariau dėl 200 tonų kviečių ir 70 tonų rapsų pardavimo", - sako A. Dumbinskas. Jis vadovaujasi laiko patikrinta užsienio žemdirbių patirtimi: iš anksto parduoti trečdalį derliaus, dar trečdalį parduoti per javapjūtę, o likusį trečdalį sandėliuoti ir parduoti vėliausiai.

Būsimą derlių jo supirkėjai perka gerokai brangiau negu praėjusiais metais. Pasak A. Dumbinsko, už toną antros klasės kviečių kai kurios bendrovės moka po 730 litų, o pernai iš anksto mokėta tik apie 350 Lt. Už rapsų toną supirkėjai negaili net 1 500 litų, o pernai iš anksto sudarytose sutartyse jų kaina buvo net 600 litų pigesnė - tik 900 Lt.

Grūdus ir pagal išankstines sutartis, ir derliaus nuėmimo metu superka daugybė bendrovių, tačiau A. Dumbinskas iš savo patirties gali pasakyti, kad svarbiausia pasirinkti patikimus verslo partnerius. Pernai rudenį susiviliojęs nemažomis kviečių supirkimo kainomis, keliasdešimt tonų pardavė vienam verslininkui. „Grūdus iš sandėlių išvežiau iš karto, kai tik pasirašėme pardavimo sutartį, tačiau, atėjus atsiskaitymo laikui, pinigų nesulaukiau. Teko gerokai pavargti ir net iki teismų nueiti, kol 90 000 litų pamažu pradėjo kapsėti į mano sąskaitą. Tik vėliau sužinojau, kad pasirinkau nelabai sąžiningą supirkėją, kuris yra apgavęs ne vieną ūkininką", - nemaloniais prisiminimais dalijosi tiskūnietis.

Žemdirbiai jau įprato, kad rinka banguoja tarsi audringa jūra. „Užpernai grūdus pardaviau pelningai, pernai per išankstines sutartis patyriau nuostolių, šįmet vėl tikiuosi gerto rezultato", - sako A. Dumbinskas.

„Išankstinė grūdų pardavimo sutartis - tai tarsi nesamo daikto dalybos. Vaizdžiai kalbant, briedis dar girioje, o medžiotojai jau mėsą dalijasi", - mano Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) tarybos pirmininkas Romas Majauskas.

Romas Majauskas

„Ūkininkams vertėtų pasirašyti sutartis ne daugiau kaip 30 proc. planuojamo gauti derliaus, prieš tai būtinai įdėmiai išstudijavus visas netesybų sankcijas", - rizikuoti apgalvotai pataria Lietuvos grūdų augintojų asociacijos tarybos pirmininkas R. Majauskas

Dažnai prekybininkų siūlomos pasirašyti sutartys, kuriose visa atsakomybė dėl gamtos padarinių sukraunama ant ūkininko pečių - taip neturėtų būti. Šiuo metu LGAA jau yra paskutinėje derybų stadijoje su Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacija dėl galutinio sutarties varianto, nors perdirbėjai ir nenori sutikti, kad parengta sutartis būtų tipinė.

LGAA žiniomis, ūkininkai šiuo metu gauna pasiūlymų parduoti būsimo derliaus rapsus už 1 480 Lt/t, ekstra klasės kviečius - už 790 Lt/t, I klasės -760, II klasės -740, III klasės -700 Lt/t. „Ūkininkams vertėtų pasirašyti sutartis ne daugiau kaip 30 proc. planuojamo gauti derliaus, prieš tai būtinai įdėmiai išstudijavus visas netesybų sankcijas", - rizikuoti apgalvotai pataria R. Majauskas.

MŪ inf.

P.S. INTERVIU SU ROMU MAJAUSKU SKAITYKITE KOVO MĖN. ŽURNALE „MANO ŪKIS"

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos