Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Ūkis
Nesulaukę perdirbėjų reakcijos, gamintojai prie Vyriausybės važiuos traktoriais

Kaunas, liepos 16 d. Šiandien Žemės ūkio rūmuose posėdžiavusi Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (PGA) taryba nutarė rugpjūčio 4 dieną Vilniuje, prie Vyriausybės, atvaryti 300 traktorių. Tokią protesto akciją nuspręsta surengti, perdirbėjams neįvykdžius gamintojų reikalavimo nuo liepos 1-osios 10 proc. padidinti pieno supirkimo kainą.

Tokiai akcijai nereikia leidimo. Traktorius su plakatais ketinama sustatyti automobilių stovėjimo aikštelėje, kurią žadama išsinuomoti. Po 100 traktorių su netuščiais srutovežiais išsirikiuos ir prie didžiausių pieno perdirbimo įmonių Telšiuose, Vilkyškiuose, Marijampolėje, Rokiškyje, Panevėžyje.

„Kad nebūtų didelių išlaidų, tarsimės su rajonų ūkininkais ir derinsime, kuriems gamintojams į kurią vietą patogiau važiuoti. Kreipsimės dėl leidimų surengti mitingus prie įmonių. Tikimės, kad prie mūsų prisijungus kuo daugiau pieno gamintojų, nes kito kelio nėra. Kiek gi galima tartis ir prašyti?“ – apie būsimos akcijos planus kalbėjo LPGA tarybos pirmininkas Jonas Vilionis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pasak jo, imtis protesto privertė ir Vyriausybės abejingumas gamintojų bėdoms. „Žadėta padidinti tiesiogines išmokas. Niekas nepažaboja ir prekybininkų. Esame priversti priminti apie save“, – sakė J. Vilionis. Daugiau kaip 200 melžiamų karvių laikančio PGA tarybos pirmininko žodžiais, pieno įmonės kainas ir toliau mažina, argumentuodamos sumažėjusiomis eksporto apimtimis ir gresiančiu bankrotu.

„Kodėl niekas nepagalvoja, kad mes galime bankrutuoti. Ar neatsitiks taip, kad nebebus ko perdirbti. Pienininkystė gali išnykti, kaip ir linininkystė“, – piktinosi J. Vilionis. Dėl nukritusių supirkimo kainų, jis kas mėnesį netenka 40 tūkst. litų. Jo svarstymais, kad nepatirtų nuostolių, už bazinių rodiklių pieną ūkininkai turėtų gauti daugiau kaip 1 Lt/kg.

Pasak J. Vilionio, jokių akcijų nebūtų ir gamintojai nekeltų triukšmo, jei taip nukritus pieno kainoms, darbo sąnaudos pienui pagaminti nebūtų padidėjusios. „Pašarai, trąšos, degalai, energija pabrango kelis kartus. Mes tiesiog negalime susitaikyti su esama padėtimi, nes pieno gamyba – mūsų pragyvenimo šaltinis“, – nusivylimo neslėpė J. Vilionis, retoriškai klausdamas, ar reikia Lietuvai žemės ūkio?

Piktina ir tai, kad sumažinus kainą gamintojams, pieno produktai prekybos centruose neatpigo. Birželį surengta pieno dalijimo akcija tik įrodė, kad kai kurie gyventojai nepajėgus įpirkti pabrangusio pieno.

Kooperatyvo „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas Andriejus Stančikas sakė, kad visoms perdirbimo įmonėms buvo išsiųsti raštai, tačiau kai kurios bendrovės net nesiteikė atsakyti, o tos, kurios atsiuntė atsakymus, nurodė, kad galimybių pieno kainai padidinti nėra. Plungės ir kitų rajonų ūkininkus vienijantis kooperatyvas pieną parduoda „Vilkyškių pieninei“, „Rokiškio sūriui“ ir kitoms įmonėms. A. Stančiko teigimu, nuo metų pradžios kaina sumažėjo 35 proc.

„Tokia akcija ketiname parodyti visuomenei, kad pieno sektoriuje apstu problemų. Mes prašome to, kas mums priklauso, tačiau iki šiol buvome maitinami vien pažadais“, – teigė A. Stančikas. Jo nuomone, jei į susiklosčiusią padėtį bus ir toliau žiūrima pro pirštus, pieno gamintojai vienas po kito bankrutuos. Ypač sunkius laikus dabar išgyvena verslo projektus įgyvendinantys ūkininkai, kurie įsipareigoję nenutraukti pieno gamybos tam tikrą laikotarpį. „Tai iš dalies atriša perdirbėjams rankas, nes ūkininkas priverstas dirbti, net ir nuostolingai“, – sakė A. Stančikas.

Jo teigimu, ieškoti supirkėjų užsienyje, brangstant degalų kainoms, neverta, nes pieno transportavimo išlaidos į kitą šalį gali kainuoti brangiau negu pats pienas. „Viena Sankt Peterburgo įmonė norėtų kasdien pirkti po 500 t lietuviško pieno, tačiau jį ten nuvežti mums būtų per brangu“, – apie nepalankias sąlygas kalbėjo A. Stančikas.

Pasak Žemės ūkio rūmų pirmininko, LPGA nario Broniaus Markausko, akcijos tikslai du: išsireikalauti maksimalių leistinų tiesioginių išmokų ir 10 proc. padidinti pieno supirkimo kainą. „Išlieka ir reikalavimas nuo rugsėjo mėnesio kainą padidinti iki Europos Sąjungos vidurkio“, – pabrėžė B. Markauskas. Jei ir po naujos akcijos niekas nepasikeis, gamintojai neketina nuleisti rankų ir toliau ieškoti kitų protesto formų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos