Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Išgyventi iš pieno ūkio – sudėtinga misija

Kupiškis. Gražina Plevokienė pasidžiaugė po lietaus atsigavusia žole ir pavykusia pašarų gamybos pradžia. Vis dėlto ūkininkė labai rimtai svarsto atsisakyti pieno ūkio.

Gražina su vyru Kazimieru ir sūnumi Nerijumi Mirabelio kaime (Kupiškio r.) ūkininkauja nuo 1991-ųjų. Laiko 150 gyvulių, iš jų 80 melžiamų karvių, dirba 130 ha žemės, dauguma jos skirta žoliniams pašarams. Pagrindinė kryptis – pienininkystė, tik mažą dalį grūdų, jeigu lieka nuo pašarų, šeima gali parduoti. Samdo 7 darbuotojus. Ūkis yra modernizuotas, karvės laikomos palaidai. Šiai dienai didesnių investicijų nereikia, bet išgyventi iš savikainos nepadengiančios pieno kainos vis tiek neįmanoma.

Plevokų ūkio karvės – labai produktyvios, pernai vidutinis primilžis buvo 9,5 t iš karvės. „Pagal mūsų žemes ir laukus – tai labai geras produktyvumas. Tačiau galvojame pienininkystės atsisakyti, - prasitarė G. Plevokienė. – Išgyventi iš karvių darosi neįmanoma – visos kainos kyla, tik pieno krenta. O dar ir gamta negaili. Laikai labai sunkūs.“

Bioversija 2024 04 15 m7

Ūkyje vykusios lauko dienos metu Gražina Plevokienė (centre) su kitais ūkininkais pieno sektoriaus sunkumus

Apsispręsti šeima turi per ateinančius trejus metus – kol baigsis įsipareigojimai. Po to, jeigu situacija nesikeis į gerąją pusę, galvoja pereiti į augalininkystę. G. Plevokienė sako, kad šiam sektoriui gamta sutrukdo vienus metus, bet vis tiek gali gelbėtis – tręšti, atsėti. „O mūsų įsėtas pievas pašarams sausra sugadina visam laikui – jos išretėja, pradeda augti visokios piktžolės ir kokybiškų pašarų nėra. O tai atsiliepia ir gyvulių sveikatingumui.“

Jeigu Plevokai reorganizuos ūkį, iš 7 samdomų darbuotojų liks tik 1 arba du. Gražina neatmeta tikimybės, kad darbo netekę žmonės turės kreiptis į Užimtumo tarnybą ir papildys pašalpų prašytojų gretas.

„Daug vilčių neturiu, bet labai norėčiau tikėti, kad per ateinančius metus kažkas pasikeis į gerą pusę ir pieno sektoriuje. Naujas šalies prezidentas, naujas Europos parlamentas galbūt sugebės įnešti teisingų pokyčių į mūsų sektorių. Bet pirmiausia, mano nuomone, reikėtų žemės ūkio ministrą pakeisti. Jeigu jis nevažiuos pažiūrėti, kaip gyvena vidutiniai šeimos ūkiai, nebraidžios po laukus, mūsų problemų niekada neišspręs“, - svarstė G. Plevokienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos