Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Gėlių šiltnamiuose darbo rankų reikia ištisus metus

Alytus. Prekybos centruose jau vyrauja kalėdinės prekės ir atributika, tarp kurių ir bene pagrindinės šio šventinio laikotarpio puošmenos – puansetijos, vadinamosios Kalėdų žvaigždės. Nemaža dalis šių puošniųjų gėlių į prekybos centrus atkeliauja iš ūkininkų Vitalijos ir Algimanto Žemaičių šiltnamių Alytaus rajone.

Žemaičiai gėles šildomuose šiltnamiuose augina ištisus metus ir tiekia jas į didžiuosius prekybos centrus, tokius kaip „Maxima“, „Norfa“, „Iki“, „Aibė“ ir kt., visoje šalyje. „Baigėme chrizantemų ir jau pradėjome kalėdinių gėlių sezoną. Tuoj pradėsime ruoštis Naujiesiems metams, paskui Valentino dienai, Kovo 8-ąjai“, – šventes, kurios neįsivaizduojamos be gėlių, vardija Vitalija Žemaitienė. O populiariausios šių švenčių gėlės – puošniosios puansetijos, ryškiaspalviai ciklamenai, raktažolės, hiacintai, narcizai. Gana daug įvairiausių gėlų auginantys Žemaičiai kasmet koreguoja asortimentą, pasiūlydami naujų ir atsisakydami tų gėlių, kurių auginti neapsimoka.

Bioversija m7 2024 03 12

Vitalija ir Algimantas Žemaičiai – jubiliejinio 25-ojo konkurso „Metų ūkis“ trečios vietos laimėtojai Alytaus rajone

Žemaičių ūkyje šiltnamiai užima beveik 3,5 ha, visi šildomi. Vitalija neslepia, kad su nerimu laukia žiemos, nes būtent šis metų laikas gali atnešti daugiausia nuostolių ir išlaidų. Dideli šalčiai gerokai gali padidinti šildymo sąnaudas, daugiau rūpesčių kyla dėl laistymo ir kitų kompiuterinių sistemų, o gausus sniegas kelia grėsmę šiltnamių konstrukcijoms.

Pusė Žemaičių šiltnamių stikliniai, olandiški, kita pusė – dengti plėvele, prancūzų „Richel“ gamybos. Šildomi šiltnamiai dujomis, Žemaičiai yra įsirengę autonominė dujų katilinę. Vitalija pripažįsta, kad toks šildymo būdas gana brangus, tačiau kitoks, pvz., mediena, nepriimtinas – savikainą išbrangintų žmogiškasis faktorius.

Būtent darbuotojų klausimas, tiksliau, nekvalifikuotų žmonių įdarbinimas visu etatu ir mokėjimas už jį, labiausiai piktina Vitaliją. „Nepatinka, kad viskas matuojama pagal vieną kurpalių. Tarkime, priimi naujai žmogų ir turi mokėti jam už visą etatą, o juk nė vienas mokantis dirbti neateina, tenka įdėti nemažai savo ar kito apmokyto žmogaus darbo ir laiko. Suprantu, kad daugiau reikia mokėti tam, kuris sugeba, moka ir nori dirbti, o ne tam, kuris ateina laikinai, nesistengia ir tik pinigų nori. Tai neteisinga“, – sako gėlininkė.

Ji pasakoja, kad kai kada tokie darbuotojai tik pusei dienos ar dienai ateina ir paskui užsiregistruoja Darbo biržoje. „Naudojasi esama tvarka, tad nereikia žiūrėti, kad jie skurdžiai gyvena“, – sako Vitalija. Jos teigimu, gerai dirbantis žmogus, kuris stengiasi ir nori dirbti, kiekvienoje srityje yra mylimas, gerbiamas, jo niekas nemėto ir nevaiko.

Nors Žemaičių šiltnamiuose klimatą, tręšimą, šildymą valdo kompiuterizuota kontrolės įranga, tačiau vis vien ištisus metus dirba apie 50 darbuotojų. Vitalija pripažįsta, kad, auginant gėles, rankinio darbo reikia daug, ypač jo padaugėja pavasarį, nes šiame versle taip pat svarbus vaidmuo tenka sezoniškumui. O štai lapkritį, gruodį ir sausį darbų gerokai sumažėja, darbuotojai mažiau apkraunami, tačiau ūkininkai deda visas pastangas jiems išlaikyti visus metus.

Siekiant užtikrinti augalų kaitą šiltnamiuose, be gėlių ūkininkai augina ir agurkus. „Šiemet agurkų derlius buvo labai geras. Pradėjome juos sodinti kovo 6 d. ir pirmuosius agurkus skynėme apie Velykas. Pabaigėme skinti ir paskutiniuosius agurkus iš ūkio išvežėme lapkričio pradžioje“, – ilgu agurkų derėjimo sezonu džiaugiasi Vitalija.

Šiemet Vitalijos ir Algimanto ūkis įvertintas konkurse „Metų ūkis“. Jiems atiteko trečioji vieta Alytaus rajone.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos