Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Technika
Lauko dienoje - technologiniai pašarų gamybos patarimai

Bernatoniai, Kauno r., gegužės 19 d. Pasibaigus pavasarinei sėjai ir sunkiam atsėjimo sezonui, metas pagalvoti apie pašarų ruošimo darbus. Kas lemia žolynų vešlumą ir žolinio pašaro maistingumą, kokios technologijos ir mašinos būtinos norint paruošti kokybišką ir maistingą pašarą gyvuliams? Į šiuos klausimus bandyta atsakyti vakar vykusioje tradicinėje „Lytagros" lauko dienoje Bernatoniuose.

Kelerius metus žemdirbiai ir žemės ūkio bendrovių specialistai iš visos Lietuvos rinkdavosi Bernatonių žemės ūkio bendrovės valdose, šiemet juos sutiko bendrovė nauju pavadinimu - šį pavasarį jai suteiktas „Lytagros" žemės ūkio bendrovės vardas.

Nors apniukęs dangus grasino pliūptelėti lietumi, tačiau gausus susirinkusiųjų būrys patvirtino „Lytagros" generalinio direktoriaus Adomo Balsio išsakytą mintį, kad Lietuva - žemdirbiškas kraštas, o mūsų ūkininkai aktyviai domisi technikos ir technologijų naujovėmis, ieško būdų ir galimybių ūkiui modernizuoti, našumui didinti ir ūkininkavimo sąnaudoms mažinti.

Bioversija m7 2024 03 12

Pasak „Lytagra" Viešųjų ryšių skyriaus vadovo Juozo Kalinausko, vienas iš pagrindinių bendrovės rengiamų lauko dienų tikslų - padėti ūkininkams, žemės ūkio bendrovių specialistams nepasiklysti informacijos ir technologijų gausoje, o stebint realiai lauke dirbančias mašinas ūkininkui kur kas lengviau nuspręsti, ar viena ar kita mašina tinkama jo ūkiui.

Nuo ko priklauso pašaro kokybė?

Gyvulininkystės ūkiuose bene vienas iš svarbiausių yra pašarų gamybos sezonas. Juk, J. Kalinausko žodžiais, karvės pienas yra ant liežuvio galo - kuo geresniu pašaru karvė šeriama, tuo daugiau pieno ji duoda. Tad kokybiškam pašarui paruošti yra svarbūs trys veiksniai: vešlus žolynas, pjovimo laikas ir tinkama technika.

Maistingiausia yra neperaugusi, gana jauna žolė. Tad norint paruošti pakankamai pašarų, per sezoną ją reikia pjauti 3-4 kartus - nors vienu metu bus paruošiamas mažesnis kiekis pašarų, tačiau jie bus kokybiškesni. Dažnai pjaunama žolė paprastai praranda energiją, nesugeba greitai atželti ir dažniausiai po trejų metų visiškai sunyksta. Lietuvos žemės ūkio universiteto mokslininkas docentas V. Liakas prisipažino, kad „Lytagros" žemės ūkio bendrovėje jiems buvo iškeltas uždavinys pailginti pašarui naudojamų žolių gyvavimo laiką ir sustiprinti jų vešlumą ir energinę galią. „Anksti pavasarį žolynai buvo purkšti biologiniu Azofito preparatu, Terasorbu, purškiamosiomis trąšomis UNI PK ir manganu. Po kiekvieno pjovimo žolė buvo papildomai pamaitinama aminorūgštimis. Taip prižiūrint žolynus, jie būna vešlūs 4 metus ir juos galima pjauti dažniau", - žolynų priežiūros būtinumą pabrėžė mokslininkas. Svarbu, nesuvėlinti ir pjovimo laiko, jei tik leidžia oro sąlygos, žolės pjovimą pradėti kuo anksčiau, pavyzdžiui, gegužės viduryje, tačiau tam reikia turėti patikimą techniką.

Platus žolės dorojimo technikos pasirinkimas

Į lauko dieną susirinkę ūkininkai galėjo stebėti Vokietijos gamintojo „Krone" žoliapjovių, grėblių, vartytuvų, savaeigių žolės smulkintuvų darbą. Dėl itin drėgnos žolės, nes iš vakaro stipriai lijo, nebuvo demonstruotos presų ir vyniotuvų galimybės.

Atsižvelgdama tiek į mažo, tiek į stambaus ūkio poreikius kompanija „Krone" gamina įvairaus darbinio pločio mašinas: nuo 2,5 iki 6 m žoliapjoves, nuo 6 iki 15 m vartytuvus. Žaliai masei grėbti siūlomi 1 ar 2 rotorių Swadro grėbliai, nors galima ir 6 rotorių komplektacija.

Didelėmis greičio galimybėmis nustebino New Holland traktorių traukiamos Krone Easy Cut žoliapjovės. Priklausomai nuo modelio, šios žoliapjovės gali būti pakabinamos ir prikabinamos, su plaušintuve arba be jos. Kaip pabrėžė „Krone" mašinas pristatęs vadybininkas Edgaras Apanavičius, šių žoliapjovių privalumas - visiškai suvirintas, o ne iš atskirų dalių surinktas stalas ir montuojama diskų apsaugos sistema, sauganti žoliapjovę nuo gedimų, atsitrenkus į kliūtį. Viena našiausių 6 m darbinio pločio, dviejų stalų Krone Easy Cut 6210 CV žoliapjovė per valandą gali nupjauti iki 6-7 ha žolės.

Savaeigė Krone Big X mašina gali būti naudojama dviem funkcijoms atlikti: ja galima rinkti į sąvalkas sugrėbtą žolę arba pjauti ir smulkinti kukurūzus. Vienu metu šiuo smulkintuvu galima doroti 8 eiles kukurūzų. Ši itin galinga (650-1 000 AG) technika skirta stambiems pieno ūkiams. E. Apanavičiaus pastebėjimu, kol kas Lietuvoje dirba tik dvi šios mašinos. „ Nuo šių metų į šiuos savaeigius smulkintuvus montuotus Mercedes Benz variklius pakeis firmos „Man" agregatai, atitinkantys griežtus aplinkosauginius reikalavimus", - mašinos tobulinimo kryptis atskleidė „Krone" technikos žinovas.

Ritinių ruošimas - patikimas pašarų gamybos būdas. Tad ritiniams presuoti pristatyti ne tik Krone Combi Pack presai, bet ir naujesnės kartos Comprima mašinos. „Šiems presams reikia mažos galios traktoriaus, nes juose montuojama atskira hidraulinė sistema, tad neapkraunamas traktorius ir taip galios poreikis sumažinamas 20 procentų", - naujos kartos presus pristatė E. Apanavičius, pabrėždamas, kad ši technika išsiskiria ir tuo, kad joje yra mažai dylančių detalių.

Pristatytos ir kompanijos „New Holland" žolei doroti skirtos mašinos: didelės galios (nuo 400 iki 800 AG) smulkintuvas FR 9040, išsiskiriantis vienu didžiausių (72 cm) rinkoje V formos smulkinimo būgnu, ir naujovė Lietuvoje - presai BR 7070 bei BR 6090. Pasak vadybininko Rolando Chositašvilio, atsižvelgdama į ūkininko poreikius, kompanija „New Holland" gali pasiūlyti ir diržinius, irgrandininius presus. Norintieji presuoti šieną, šiaudus, turėtų rinktis kintamos kameros presą BR 7070 su diržine pavara. Kintamos kameros prese galima keisti ritinio skersmenį, be to, jie pasižymi geresniu masės suspaudimu, nes ritinys pradedamas spausti nuo pat pradžių. Šiuo presu galima formuoti ir žaliosios masės ritinius, nors specialistai gyvulininkystės ūkiams siūlo rinktis universalesnius grandininius presus BR 6090. R. Chositašvilio teigimu, diržiniam presui reikia nedidelės 120 AG galios traktoriaus, grandininiam dar mažesnės - pakanka 90 AG traktoriaus.

„Kompanija „New Holland" visus metus šiems presams suteikia specialią - 69 tūkst. litų be PVM - kainą, - patikino vadybininkas. - Kaina tikrai konkurencinga, nes panašios kitų firmų mašinos kainuoja bent 10 tūkst. litų brangiau."

Neariminė technologija tinkamiausia

Norint užsitikrinti kokybišką ir našų pašarų ruošimo technikos darbą, prieš sėjant žolę būtina tinkamai paruošti dirvą, ją gerai išlyginti, kad pjaunat žolę plačiabarės mašinos neužterštų jos žemėmis ir taip nesugadintų pašaro kokybės. Dirvoms paruošti ypač tinkama neariminė žemės dirbimo technologija, kuri, anot V. Liako, taupo sąnaudas, važiavimo po lauką skaičių, be to, padeda gerai išlyginti dirvą. Šiai technologijai tinkamos mašinos ir padargai taip pat pademonstruoti „Lytagros" lauko dienoje. Nors po naktinio lietaus dirva buvo gana šlapia, tačiau Vokietijos kompanijų „Amazone" ir Horsch" skutikliai dirbo nepriekaištingai.

Horsch TerranoFX yra kompaktiškas 3-jų eilių kultivatorius su plačiomis panaudojimo galimybėmis – naudojamas tiek sekliam žemės dirbimui, tiek ir intensyviam giliam dirvožemio purenimui. Apibendrinant galima pasakyti, kad Terrano FX puikiai išdirba dirvą visuose gyliuose nuo 5 iki 30 cm. Rėmo aukštis yra 85 cm, o atstumas tarp noragėlių eilėje 30 cm, todėl visos augalinės liekanos yra išmaišomos ir įterpiamos tolygiai net ir dirbant labai sunkiose dirvose.

Naujovė Lietuvoje ir pakabinamas Amazone Cenius 4002 skutiklis, kuriam, priklausomai nuo darbinio pločio, reikia 160 arba 200 AG traktoriaus. Šio modelio skutikliai gali būti 3 arba 4 metrų darbinio pločio. Kaip pabrėžė vadybininkas Sigitas Kliauga, ši mašina turi apsaugas, kurios leidžia aplenkti kliūtis ne tik priekyje, bet ir šonine kryptimi. Skutiklis gali įdirbti žemę iki 30 cm gylio.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos