Nuostabą kelia skelbiamas kviečių kainos šuolis
2019-06-11
„Agrorodeo" nuotrauka

Kaunas. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) leidinyje „Agrorinka“ paskelbtos kviečių supirkimo kainos užminė mįslių ūkininkams ir eksportuotojams.

Šių metų gegužės pabaigoje–birželio pradžioje Lietuvoje labiausiai padidėjo kviečių ir pašarinių miežių supirkimo kainos. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) leidinyje „Agrorinka“ skelbiama, kad kviečiai Lietuvos grūdų supirkimo įmonėse gegužės pabaigoje–birželio pradžioje buvo superkami vidutiniškai po 215,7 euro už toną – 12,3 proc. didesne kaina, palyginti su prieš savaitę buvusia kaina.

Tokie netikėti skaičiai privertė pasidomėti, kodėl kviečių supirkimo kaina taip šoktelėjo. ŽŪIKVC specialistai atkreipė dėmesį, kad grūdų ir rapsų vidutinių savaitinių supirkimo kainų lentelėje pateikiami duomenys, gauti iš augintojų ir kitų vidaus rinkos ūkio subjektų.

Lentelėje nurodoma, kad 22-ąją savaitę vidutinė I klasės kviečių supirkimo kaina siekė 198,93 euro, II  klasės – 219,68 euro, ekstra klasės – 194,03 euro.

Anot ŽŪIKVC, šie duomenys rodo, kad kiti ūkio subjektai tarpusavyje prekiavo žymiai didesnėmis kainomis, nei superkama iš augintojų.

Atskiroje lentelėje nurodoma, kad iš augintojų 21-ąją savaitę maistiniai kviečiai (į juos įeina II klasės kviečiai) buvo superkami vidutine 185,13 Eur/t kaina. Maždaug tokią kainą nurodo ir daugelis grūdų supirkėjų

Grūdų perdirbėjų asociacijos vadovė Dalia Ruščiauskienė svarstė, kad šis kainų šuolis yra momentinis įvykusių sandėrių atspindys.

„Taip nutinka gana dažnai, kai eksportuotojams reikia užpildyti laivą ar įvykdyti sutarties reikalavimus, tada viena bendrovė perka iš kitų. Nežinant konkrečių sandorio aplinkybių sunku daugiau komentuoti“, – teigė D. Ruščiauskienė.

Bendrovės „Agrokoncerno grūdai“ direktorius Karolis Šimas teigia, kad „Agrorinkoje“ pateikiamais duomenimis negalima pasitikėti.

„Tie skaičiai nerealūs. Pasakykite man, kas gali už tokią kainą – 215 eurų – nupirkti kviečius, parduosiu dešimtis tūkstančių tonų. Tokių kainų šiuo metu nėra ir negali būti. Kai perkame grūdus eksportui, juos atveža tiesiai į uostą tiek ūkininkai, tiek supirkėjai. Jiems mokama tokia pati kaina“, – teigė K. Šimas.

Anot jo, šiuo metu pačios aukščiausios kokybės kviečius eksportuotojai gali parduoti už 190 eurų. „Tai jau jūrų uosto kaina, įskaičiavus visas kitas išlaidas, logistikos kaštus. Šiemet pati aukščiausia kviečių eksporto kaina siekė apie 195 eurus. Kaip galima pasitikėti leidiniu, kuris sudaro statistiką, remdamasis skaičiais, kurių nėra? Kai pasirodo tokia informacija, sulaukiame ir ūkininkų skambučių, jie piktinasi, kodėl taip pigiai superkame kviečius“, – sakė K. Šimas.

ŽŪIKVC nepateikia konkrečių sandorių detalių ir bendrovių pavadinimų, nes tokia informacija yra konfidenciali.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(6)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • Žemdirbiui

  Juk rašo, kad čia Agrorinka skaičiai ir rašo, kad čia greičiausiai neteisingi skaičiai

 • Žemdirbys

  Iš kur tokius kosminius straipsnius traukia, kas vyksta su spauda? Rašot nesąmones. Perskambinkit elevatorius, Extra klasė max 161€, 2kl 154€

 • Zigmas

  Tai kad ūkininkams tik 150 siūlo už antrą klasę!!!

 • o ką

  pakomentuos Ąžuolas?

 • A

  Ramūnčiko klapčiukai Šimas su Urbonu smaugia ūkininkus, nerdamiesi iš kailio, kad kompensuoti ponui rinkimų išlaidas. Tačiau iš tikro pjauna šaką ant kurios sėdi.

 • Miesčionis

  Akivaizdu, supirkėjai parduoda brangiai grūdus, ūkininkams siūlydami kapeikas. Duomenys įslaptinti, todėl labai lengva pasakyti kad kažkas parašė nerealias kainas. Oi, koki gudrūs supirkėjai, už eurą ir blusą varytų į kitą pasaulio kraštą.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai