Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Rinka
Grūdų rinkose lengvas bangavimas

Vilnius. Praėjusios savaitės Egipto kviečių pirkimo sandoris patvirtino, jog Rusija ir toliau dominuoja eksporto rinkose. JAV ir Europos kviečių rinkos dalyviams šiek tiek vilties suteikė JAV kviečių eksporto rezultatai.

Kviečių bei kitų maisto žaliavų kainas biržose praėjusią savaitę žemyn spaudė išblėsęs optimizmas po G20 viršūnių susitikimo lapkričio pabaigoje. Nors oficialiai skelbta, jog JAV ir Kinijai pavyko sėkmingai susitarti dėl prekybos ribojimo nutraukimo, tačiau apčiuopiamų konflikto išsprendimo požymių nėra. Šios aplinkybės lėmė, jog per savaitę kovo mėnesio kviečių kaina MATIF biržoje didėjo +1,25 Eur/t iki 203,75 Eur/t.

Čikagos biržoje kovo mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę didėjo +3,0 proc. iki 531,25 USd/bu (195,2 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę didėjo nuo 1,1317 iki 1,1379.

Bioversija 2024 04 15 m7

Praeitas penktadienis lėmė, jog visas savaitinis kviečių kainos didėjimas Čikagos biržoje būtų pasiektas per vieną dieną. Rinkos dalyviai džiugiai sureagavo į savaitinius kviečių eksporto rezultatus, kurie buvo geresni nei tikėtasi. JAV Žemės ūkio departamentas (USDA) penktadienį pranešė, jog kviečių eksportas per savaitę iš šalies siekė apie 700 tūkst. tonų, t. y. beveik dvigubai daugiau nei ankstesnę savaitę ir apie +60 proc. daugiau nei praėjusio mėnesio vidurkis.

Prieš rezultatų paskelbimą apklausti analitikai tikėjosi, jog savaitinis kiekis turėtų siekti apie 450 tūkst. tonų. Tai vėl paskatino kalbas, jog JAV kviečiai tampa konkurencingi lyginant su Rusijos žaliava, kurios pardavimai natūraliai lėtėja. Dėl šios priežasties penktadienio antroje pusėje didėjo kviečių kaina ir MATIF biržoje, tačiau ženklų apie kviečių eksporto srautų ir konkurencingumo padidėjimą ES dar reikia sulaukti.

Rusijos kviečių eksporto tempai bei palyginti žema kaina ir toliau trukdo brangti žaliavai kituose regionuose. Praėjusią savaitę įvyko eilinis Egipto kviečių pirkimo sandoris, kurį vėl laimėjo Rusija. Tiesa, šįkart pasiūlymų iš JAV ar Prancūzijos net nebuvo pateikta, nes daugelį neramina stringantis Egipto atsiskaitymas už žaliavą. Rusijai, turinčiai gana gerus politinius santykius su Egiptu, tai netapo kliūtimi, nes išlieka didelis noras eksportuoti kuo daugiau kviečių.

Vykdant naujų rinkų paieškas buvo išsiųsti bandomieji žaliavos kroviniai į Saudo Arabiją, Alžyrą. Sėkminga prekyba su šia šalimi neabejotinai atimtų rinkos dalį pirmiausia iš Prancūzijos, o tai atsispindėtų ir mažesnėje žaliavos kainoje Paryžiaus biržoje.

Rusijai tenka ieškoti ne tik naujų pirkėjų, bet ir naujų uostų, per kuriuos būtų galima išplukdyti kviečius. Juodosios jūros uostų našumas nėra toks didelis, kad pajėgtų be trikdžių eksportuoti milžinišką rusiškų kviečių kiekį.

Skelbiama, jog alternatyva Juodajai jūrai yra Baltijos šalys ir ypač Latvija, per kurios uostus vien praėjusį sezoną išplukdyta trigubai daugiau kviečių nei per ankstesnį sezoną. Rusijos vyriausybės duomenys rodo, jog praėjusį sezoną kviečių eksportas per Latviją siekė 1 mln. tonų, o per beveik įpusėjusį šį sezoną – 800 tūkst. tonų. Komentuojama, jog Latvijos uostai yra konkurencingi dėl mažesnių grūdų saugojimų ir krovos kaštų, didelių talpų, taip pat privalumą suteikia ir žiemą neužšąlantis Liepojos uostas.

Šią savaitę pagrindine intriga kviečių rinkoje turėtų tapti USDA mėnesio apžvalga, kuri bus paskelbta antradienį 19 val. Lietuvos laiku. Šįkart nesitikima ženklaus kviečių atsargų pasaulyje prognozės pokyčio. Šis įvertis praėjusį mėnesį siekė 266,7 mln. tonų, o analitikų lūkesčiai dabar yra ties 266,5 mln. tonų. Tiesa du pastaruosius kartus USDA ir rinkos dalyvių prognozės labai skyrėsi.

Aliejinių augalų rinka

Praėjusios savaitės optimizmas po G20 viršūnių susitikimo išseko ne tik kviečių, bet ir sojų pupelių bei visoje aliejinių žaliavų rinkoje. Kinija vis dar neatnaujino sojų importo, o tai neleido aliejinėms žaliavoms brangti. Per savaitę vasario mėnesio rapsų kaina MATIF biržoje didėjo +1,75 Eur/t iki 372,25 Eur/t.

Rapsų kaina penktadienį buvo atsidūrusi kukliose kelių savaičių aukštumose, visgi atrodo, jog brangimas galėjo būti didesnis. Net ir vėl prastėjant lūkesčiams dėl sojų prekybos atnaujinimo tarp JAV ir Kinijos, ši žaliava Čikagos biržoje pabrango gerokai labiau nei rapsai Paryžiaus biržoje.

Lūkesčiai dėl būsimo rapsų derliaus Europoje kiek pagerėjo po rinkos tyrimų agentūros „Strategie Grains“ pranešimo. Ši agentūra praėjusią savaitę paskelbė prognozę apie rapsų pasėlių plotus ES, kurie, tikėtina, yra apie -12 proc. mažesni nei pernai. Taip pat prognozuojama, jog jei derlingumas bus vidutinis, tai visas derlius turėtų siekti 20 mln. tonų, o praėjusį sezoną sudarė 19,8 mln. tonų.

Po vasaros ir rudens sausrų buvo pasirodžiusios spekuliacijos, jog pagrindinėse šalyse žaliavos pasėlių plotai yra net 15–20 proc. mažesni. Taigi panašu, kad plotų sumažėjimas nėra toks ženklus, o derliaus kiekis kitąmet gali būti panašus ar netgi didesnis.

Sojų kaina (pristatymas sausį) per savaitę Čikagos biržoje didėjo +2,5 proc. iki 916,75 USd/bu (336,9 USD/t). Šią žaliavą pabrangino spekuliacijos apie eksportą iš JAV į Kiniją, kuris neva turėtų būti atnaujintas artimiausiu metu.

Aliejinių žaliavų kainas turėtų pakoreguoti USDA mėnesio apžvalga. Esminis klausimas čia bus ne atsargų prognozė pasaulyje, o sojų eksporto prognozė iš JAV. Jeigu USDA patikės sėkmingomis JAV ir Kinijos derybomis, tai šis įvertis gali padidėti, o tai įpūstų optimizmo visai aliejinių žaliavų rinkai.

Žiniasklaidoje netrūksta spekuliacijų ir užuominų, jog Kinija galiausiai turi atnaujinti amerikietiškų sojų importą. Šiems gandams ir prognozėms pasitvirtinus, beveik visos aliejinės žaliavos ir ypač sojos turėtų pabrangti.

Parengta pagal UAB „Agrochema“ pranešimą

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos