Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Rinka
Europos pieno gamintojų košmaras - didžiulės ES pieno miltelių atsargos

Herstalis (Belgija)/Vilnius. Šimtai tūkstančių pieno miltelių maišų guli ant medinių padėklų nenusakomo dydžio sandėlyje Rytų Belgijoje. Tai - dalis didžiulių ES atsargų, dėl kurių pieno gamintojai leidžia bemieges naktis. Į šią problemą dėmesį Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidiumo posėdyje atkreipė ir žemės ūkio viceministras Saulius Savickis.

Europos Sąjunga per savo valstybes nares nuo 2015 metų supirko šimtus milijonų tonų pieno miltelių, kad stabilizuotų pieno kainas, kurios dėl perviršinės gamybos ir finansų krizės smuko.

Praėjusią savaitę Europos Sąjungos pieno rinkos observatorijos (MMO) paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad dabar pieno miltelių atsargos sudaro beveik 380 tūkst. tonų. Pieno gamintojai perspėja, kad išpardavus šias atsargas jau ir taip trapioje rinkoje gali kilti chaosas.

Bioversija m7 2024 03 12

Europos pieno taryba perspėja, kad sandėliuose laikomų pieno miltelių „negalima sugrąžinti į rinką" dėl destabilizacijos rizikos. Taryba mano, kad būtina riboti pieno gamybą.

Daugiau nei pusės milijono 25 kg svorio tvarkingai ant medinių padėklų sudėtų pieno miltelių maišų vaizdas Hestalyje, Rytų Belgijoje, Europos pieno tarybos administratoriui Belgijoje Ervinui Šepgesui (Erwin Schoepges) atėmė žadą. „Kaip ūkininkas, kai aš čia atvykau ir pamačiau visa tai, vos nenugriuvau iš nuostabos", - sakė jis.

Ir Herstalyje esančios atsargos yra tik dalis visų ES pieno miltelių atsargų, kurios laikomos skirtinose vietose. Prancūzijoje laikoma 72 tūkst. tonų, Belgijoje - 66 tūkst. tonų, o Vokietijoje - kiek mažiau nei 66 tūkst. tonų.

„Mes, ūkininkai, turime laikytis kartu ir ginti pieno kainą, kuri padengia mūsų gamybos išlaidas ir moka mums atlyginimą, t. y., 45 euro centai už kilogramą", - sakė E. Šepgesas.

Parduodami nuostolingai

Nors šviežio pieno kaina auga, pieno miltelių kaina per metus smuko trečdaliu. Europos pieno taryba baiminasi, kad sugrąžinus į rinką šį ES pieno miltelių „kalną", padėtis dar pablogės.

Europos Komisija, pirkusi pieno miltelių po kiek mažiau nei 1700 eurų už toną, jau daugiau nei metus mėgina pamažu išparduoti atsargas, tačiau iki šiol sunkiai sekėsi rinkoje rasti pirkėją, kuris mokėtų padorią kainą.

Praėjusiais metais iš minėtų atsargų buvo parduota tik 220 tonų, nes nenorėta nusmukdyti rinkos. Be to, buvo mažas pirkėjų susidomėjimas, spalį sakė ES už žemės ūkį atsakingas komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan).

Beveik 1900 tonų pieno miltelių buvo parduota šį mėnesį įvykusiame aukcione už 119-135 eurus už šimtą kilogramų. Anot F. Hogano, EK pirko pieno miltelių po 18-20 centų, o parduota už 11-12 centų.

„Kaip galima pardavinėti su nuostoliu? Sandėliavimo išlaidos viršija 10 mln. eurų. Jeigu būtumėte kompanijos vadovas ir taip dirbtumėte, tikrai sulauktumėte nemažai klausimų", - susidariusią situaciją pakomentavo komisaras.

Tai, kad padėtis rinkoje gana trapi, praėjusią savaitę Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidiumo posėdyje kalbėjo ir žemės ūkio viceministras Saulius Savickis. Aptardamas pieno sektoriaus plėtros strategiją ir padėti rinkoje viceministras atkreipė LŽŪBA prezidiumo dėmesį, kad toks kiekis pieno miltelių atsargų gali įnešti sumaišties į rinką.

Pieno sektoriaus aktualijos kartu su žemės ūkio viceministru S. Savickiu aptartos LŽŪBA prezidiumo posėdyje

„Iš vienos pusės, paskutiniai aukcionai džiuginantys, nes GDT (pasaulio pieno produktų prekybos sistema „Global Dairy Trade", -red.) indeksas pakilo, sviestas vėl kyla į viršų, bet, iš tikrųjų, labai didelė problema yra su milteliais. Europa per tuos du metus turi virš 370 tūkstančių tonų lieso pieno miltų sukaupusi sandėliuose. Spaudimas parduoti yra didelis, sandėlius reikia išvalyti. Visi pirkėjai tai irgi mato. Gali dar šiek tiek pratęsti galiojimą, bet kokia šiandien yra lieso pieno miltų kaina, tai situacija yra labai nedžiuginanti...", - kalbėjo viceministras.

Jo teigimu, svarstomi įvairūs variantai, kaip spręsti šią problemą, galbūt miltelius naudoti pašarams, tačiau tokiu atveju iškyla rizika, jog tai atsilieps kitiems sektoriams. Tad nors ir šiuo metu situacija rinkoje atrodo džiuginanti, reikia nepamiršti ir „pieno miltelių bombos". O kaip į ją bus sureaguota - vis dar išlieka atviru klausimu.

Pranešama, kad susidariusią padėtį pirmadienį turėtų aptarti posėdžiausiantys ES žemės ūkio ministrai.

AFP-BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos