Rinka
Biržose karaliauja amerikietiški ir rusiški grūdai
2018-11-08

Vilnius. Europos Komisijos duomenimis, bendrijos kviečių eksportas nuo sezono pradžios siekia 5,2 mln. tonų arba 24 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Tai patvirtina, jog ES kviečių augintojams pasitaikė sunkus sezonas.

Euforija pasaulio grūdų biržose po ankstesnės savaitės Egipto kviečių pirkimo sandorio greit išblėso. Optimizmas po šio sandorio kilo paaiškėjus, jog kviečių kaina JAV yra gerokai mažesnė nei Rusijoje. Tiesa, tam, kad amerikietiški kviečiai galėtų konkuruoti Europai svarbiose rinkose (Afrikos, Artimųjų Rytų), jie turėtų būti dar pigesni arba transportavimo laivais įkainiai turėtų būti mažesni.

Iškart po minėto Egipto sandorio krito fizinių kviečių kaina Rusijos uostuose, o kaina biržoje mažėjo visas pirmas tris praėjusios savaitės dienas. Be to, panašu, jog Rusija visgi užaugino didesnį kviečių derlių nei oficialiai skelbta anksčiau, taip pat atitinkamai buvo padidinta ir kviečių eksporto prognozė. Būtent eksporto skaičiai bei prognozės ir buvo pagrindinis praėjusios savaitės veiksnys lėmęs kviečių kainos svyravimus.

Antroje savaitės pusėje kviečiams brangti padėjo ir besitęsianti sausra Juodosios jūros regiono šalyse bei vakarų Europoje. Dėl visų šių aplinkybių kviečių kaina per savaitę MATIF biržoje mažėjo -1,75 Eur/t iki 200,75 Eur /t. Čikagos biržoje gruodžio mėnesio pristatymo kviečių kaina per savaitę didėjo +0,7 proc. iki 508,75 USd/bu (186,9 USD/t). Euro bei JAV dolerio kursas per savaitę mažėjo nuo 1,1403 iki 1,1388.

Pirmadienį daugelį nuliūdino prasta ES kviečių eksporto situacija. Lėtesnį eksportą lėmė ne tik gerokai sumažėjęs derlius regione, bet ir agresyvus rusiškos žaliavos pardavimas žemesnėmis kainomis ir itin sparčiais tempais. Maža to, dar prieš savaitę Rusijos žemės ūkio ministerija padidino šio sezono kviečių eksporto prognozę nuo 30 iki 33-34 mln. tonų dėl neva numatomo didesnio bendro grūdų derliaus.

Tiesa, nuotaikos dėl eksporto perspektyvų galiausiai ėmė gerėti Jungtinėse Valstijose. Po Egipto kviečių pirkimo sandorio daugelis suprato, kad amerikietiškų kviečių eksportinė kaina šiuo metu yra labai konkurencinga ir bene mažiausia iš visų didžiųjų eksportuotojų. Padidėjusį konkurencingumą patvirtino ir savaitiniai eksporto rodikliai.

Paskutinę spalio savaitę iš JAV kviečių eksportuota buvo gerokai daugiau negu ankstesnę savaitę ir gerokai daugiau nei tikėjosi apklausti rinkos dalyviai. Dėl šios priežasties ir apskritai dėl padidėjusios paklausos kviečių kaina Čikagos biržoje per paskutines tris prekybos dienas reikšmingai kilstelėjo aukštyn.

Kviečiams ženkliau pigti neleidžia ir orai, kurie žieminiams grūdų pasėliams yra gana nepalankūs. JAV grūdų augintojai šį rudenį tikrai negali skųstis kritulių trūkumu: Kanzaso valstijose, kurioje nuimamas didžiausias kviečių kiekis JAV, per spalį iškrito beveik rekordinis kritulių kiekis. Šioje valstijoje lietaus kiekis normalų ir laikotarpiui įprastą lygį viršijo bent 2-3 kartus, o vietomis ir dar daugiau. Tiesa, toks lietingas spalis žemdirbiams taip pat yra žalingas, kadangi gali sumažėti žieminių kviečių pasėlių plotai.

Tuo tarpu priešinga situacija klostosi Europoje, kurioje vis dar tęsiasi šilti ir sausi orai. Labiausiai susirūpinę yra Juodosios jūros regiono šalių grūdų augintojai, mat čia temperatūra yra bent keliais laipsniais aukštesnė nei įprasta, o kritulių kiekis vietomis sudaro vos 20-30 proc. laikotarpiui įprasto lygio. Prasčiausia situacija yra Rumunijoje, Bulgarijoje, taip pat vidurio Ukrainoje ir pietų Rusijoje. Paskutinę savaitę galiausiai stipriau palijo Prancūzijoje, tačiau čia ir ypač Vokietijoje taip pat vis dar ženkliai trūksta drėgmės. Šiose šalyse vidutinis kritulių kiekis per spalį priklausomai nuo regiono sudaro 40-80 proc. laikotarpiui įprasto lygio.

Artimiausia savaitė kviečių rinkoje gali būti permaininga, nes juntama padidėjusi kviečių ir kitų grūdų paklausa pasaulyje, taip pat tarptautinėje prekyboje aktyviau turėtų pradėti dalyvauti ir JAV eksportuotojai. Teigiamą įtaką kviečių kainoms kol kas daro ir besitęsianti sausra Europoje.

Kita vertus, kainų brangimą gali riboti nežinomybė dėl Rusijos kviečių derliaus ir eksporto, kurie gali būti didesni nei oficialiai prognozuojama. Visas kortas eilinį sykį gali sumaišyti ir USDA mėnesio apžvalga. Pasak apklaustų analitikų, USDA turėtų sumažinti pasaulio kviečių atsargų prognozę. Tikėtina, jog įvairūs veiksniai kviečių kainą šią savaitę veiks įvairiomis kryptimis, tačiau galiausiai kaina turėtų atsidurti šiek tiek aukštesniame lygyje.

Parengta pagal „Agrochemos“ pranešimą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(7)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • to joo iškrypėliui

  aš tau asile dar kartą sakau,kad pasaulyje pieno yra perteklius ir dėl to yra mažos supirkimo kainos.Jei netiki pasiskaityk statistiką,o ne bliauk-vagys.

 • Joo

  Pagal Lanzbyyrgio vagis iš viso galėtumėm gulėti ir nieko nedirbti Kvaili europiečiai už mus visus darbus nudirbs.

 • to joo iškrypėliui

  Lietuvai savo poreikiams uženka pusės dabartinio kiekio,o aplamai galėtumėm iš viso jo negamint,nes europoje jo yra perteklius.

 • Joo

  Lietuvoje pieno trūkumas milžiniškas, nes jis Latvijoje ir Estijoje perkamas kosmine, dvigubai didesne nei yra perkama Lietuvoje kaina.

 • to joo iškrypėliui

  pasiskaityk apie tai,kad pienininkams nenusimato gerų žinių,nes pieno primelžiama vis daugiau ir yra jo perprodukcija.Tad jo niekam nereikia.Ar supratai šiukšle?

 • Joo

  Lanzbyyrgio vagys vien vagiant nei grūdų nei pieno neprigamins. Savaime neauga.

 • Kažkada

  Forume ginčijaus, kad rusija su savo grūdais parklupdys europiečius ir buvau išvadintas durnium. Mūsų ūkininkiukai su savo pelais įsivaizdavo vos ne pasaulio bamba, visaip iš manęs tyčiojasi, liepė eit pas daktarą. Na ką dabar pasakysit proto bokštai.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokios priežastys verčia / priverstų atsisakyti ūkio?
Orai