Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Renginiai
Jubiliejų švenčiantis SDI priima iššūkius

Babtai. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės institutas jau skaičiuoja 80 metų, tačiau ten dirbančių žmonių dėka nepraranda įtakos vaisių ir daržovių mokslų srities ir eksperimentinės-gamybinės plėtros sektoriuje. Daugelis iki šiol gardžiuojasi ten užaugintais lietuviškais obuoliais, serbentais ir kitais vaisiais ir uogomis.

Šventiniame renginyje, skirtame gražiam ir prasmingam jubiliejui paminėti, Sodininkystės ir daržininkystės instituto direktorius dr. Audrius Sasnauskas pabrėžė, kad vieni iš svarbiausių laukiančių Instituto iššūkių yra būsimo jau kylančio Edukacinio centro veikla bei vaisių ir daržovių saugyklos modernizavimas ir pritaikymas mokslo tyrimams bei eksperimentinei plėtrai; taip pat tolesnis dalyvavimas tarptautinėje mokslininkų bendruomenėje.

Bioversija 2024 04 15 m7

Sodininkystės ir daržininkystės instituto jubiliejuje susirinko gausus būrys verslo, valdžios atstovų, bendraminčių ir bendražygių

Jubiliejinis renginys pradėtas skulptoriaus Valdo sukurto koplytstulpio šventinimu ir bendra visų susirinkusiųjų nuotrauka. O pasveikinti Instituto su garbiu jubiliejumi susirinko tikrai didelis Lietuvos žemės ūkio srities organizacijų, mokslo ir verslo institucijų vadovų ir darbuotojų būrys. Puikią nuotaiką kūrė Babtų kultūros centro pučiamųjų orkestro „Algupys“ atliekami kūriniai.

Babtų šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebonas Žilvinas Zinkevičius prasmingais žodžiais linkėjo Institutui toliau puoselėti aukščiausias vertybes.

Koplytstulpį pašventino klebonas Žilvinas Zinkevičius

Šventės dalyvius pirmasis sveikino LAMMC direktorius Gintaras Brazauskas. Jis faktais įrodė, kad vaisių ir daržovių sektorius labai svarbus visame pasaulyje. „Į Europą žvelgiame kaip į javų augintojų kraštą, – teigė vadovas. – Tačiau vaisių ir daržovių vertė javų vertę viršija 2 kartus.“ G. Brazauskas taip pat pabrėžė, kad mes turime dar papildomai įsivežti vaisių ir daržovių, kad patenkintume poreikius. Tad ypač svarbu šiuo metu remtis naujomis technologijomis perdirbant ir saugojant lietuviškų sodų ir daržų gardumynus.

Išskirdamas svarbų indelį mokslui darančius Instituto mokslininkus, tarp jų habilituotą biomedicinos mokslų daktarą Pavelą Duchovskį, Biochemijos ir technologijos laboratorijos vedėją, vyriausiąjį mokslo darbuotoją prof. Praną Viškelį ir kitus, direktorius linkėjo Sodininkystės ir daržininkystės institutui kuo daugiau inovacijų.

Instituto direktorius Audrius Sasnauskas pristatydamas Instituto šiandieną, ypač pabrėžė jo vietą tarptautinėje mokslo bendruomenėje. „Džiaugiamės, kad mūsų darbuotojų net 9 mokslinės publikacijos yra tarp 10 labiausiai pasaulyje cituojamų savo srities publikacijų, tačiau vien tik teorinio pagrindo nepakanka, reikia investicijų“, – sakė Instituto vadovas.

Šventėje eksponuotos naujausios vaisių ir daržovių veislės

Žodį taręs Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis pirmiausia paminėjo ir asmeninius faktus, mat apie 1976 m. būtent tuomečio Instituto medelyne jis pats mokėsi genėti medžius. „Turiu profesiją, kuri maitino ir mano šeimą, ir maitina Lietuvą, – kalbėjo Seimo Pirmininkas. – Man, tuomet dar eiliniam žmogui, buvo garbė dalyvauti ankstesniame Instituto jubiliejuje, garbė ir šiandien čia stovėti, nes tai mano gyvenimas.“ Vėliau jis gražiai įtraukė ir istorinius faktus, paminėjo Prezidento Aleksandro Stulginskio sąsajas su Institutu.

Linkėdamas toliau Institutui klestėti ir pripažindamas, kad tai yra išskirtinis Institutas Lietuvoje, Viktoras Pranckietis direktoriui įteikė gražią simbolinę dovaną – jaučio odoje dailininko ranka išrašytą Lietuvos himną. Atsidėkodami Instituto darbuotojai Seimo Pirmininką sveikino su liepą praėjusiu asmeniniu jubiliejumi ir įteikė kinrožę.

Lietuvos himnas jaučio odoje – iš Seimo Pirmininko rankų

Iki 2013 metų lapkričio pabaigos Sodininkystės ir daržininkystės institutui vadovavęs prof. Česlovas Bobinas pristatė šios mokslo įstaigos istorinę perspektyvą, paminėdamas svarbiausius etapus ir, žinoma, pabrėždamas čia dirbusių ir tebedirbančių įvairiapusių asmenybių įtaką. Tad jubiliejus ir skaičiuojamas nuo tada, kai 1938 m. Valinavoje (šalia Dotnuvos esančiame kaime) įkurta bandymų stotis.

Kaip vieną iš svarbių momentų profesorius išskyrė ir 1950 m., kai tuometinė bandymų stotis perduota Mokslų akademijos žinion, taip pat 1956 m. – Žemdirbystės institutui.

Po Nepriklausomybės atkūrimo buvo iškilę nemažai iššūkių, vieni iš jų – sukurti strategiją, išgryninti kryptį, kaip dalyvauti rinkoje, kaip perimti ir tęsti sukauptą patirtį. Džiugina, kad sprendimas eiti sodo intensyvinimo keliu pasiteisino.

Mažieji šventės dalyviai suteikė daug gražių emocijų

A. Sasnauskas, stojęs į tribūną šventinę dieną ne vieną kartą, didžiuodamasis teigė, kad tokiai įstaigai, kaip jo vadovaujama svarbu suprasti, kurioje vietoje yra stipri. Anot jo, sukurti veislę – tai sunkus darbas. „Kaip svarbu Lietuvai būti tarp žymių pasaulio sodininkystės ir daržininkystės organizacijų“, – sakė vadovas, paminėdamas bendradarbiavimą su Latvijos sodininkystės instituto mokslininkais ir kad 4 serbentų veislės kuriamos su latvių ir švedų mokslininkais.

Jis dėkojo ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybai už galimybę kartu būti IKMI‘s sistemoje. Pabrėžė, kad projektinė veikla teikia finansinę naudą – šalia pastato buvo demonstruojama iš projektų lėšų įsigyta technika.

Audrių Sasnauską sveikino LŽŪKT direktorius dr. Edvardas Makelis ir Paslaugų klientams padalinio vadovė Giedrė Butkienė

Sodininkystės ir daržininkystės instituto šventę gražiai papildė Babtų gimnazijos moksleivių kolektyvai, užpildę salę jaunatviškų balsų ir judesio. O gimnazijos direktorius Vidas Mikalauskas taip pat dėkojo bendruomenės institucijai. „Sveikinu tuos, kurie dirba Institute, randa laiko ir studentams, ir gimnazijos moksleiviams“, – sakė V. Mikalauskas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos