Kaunas. Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijoje (LMGAGA) įkurtas dar vienas struktūrinis padalinys – Angusų veislės klubas. Lapkritį buvo įkurti Šarolė ir Aubrakų veislių klubai.
Klubų tikslas – propaguoti galvijų veisles, nustatyti veisimo programos tikslus ir juos vykdyti, rengti konkrečios veislės renginius (parodas, seminarus, konferencijas, stažuotes ir kt.), rūpintis klubo narių švietimu, bendradarbiauti su užsienio augintojais ir savo atstovaujamos veislės organizacijomis ir t. t.
Angusų augintojai, kiek pasiginčiję, įkūrė į LMGAGA angusų klubą
Pasak LMGAGA prezidento Vyganto Šližio, klubų kūrimo idėja kilo jau gerokai anksčiau, nes pati Asociacija labai išaugo, vienija beveik 600 narių ir tai dar ne pabaiga, narių skaičius toliau didėja. „Nors aktualios problemos, ligos bendros visoms veislėms, vis dėl to kiekviena veislė turi savo specifiką. Todėl labai naudinga dalintis informacija su savo veislės augintojais, kalbėtis tarpusavyje, aiškintis problemas ir visus kitus niuansus“, - teigė V. Šližys. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia – estai jau seniau įkūrė veislių klubus ir jų veikla gerokai pažengusi į priekį. Turi savo atributiką, parodose vedžioja gyvulius, konkuruoja tarpusavyje, kuris geriau tą pristatys, o mes, pasak LMGAGA prezidento, „turime tik vieną Sigutę“ (tai Martinėlių ūkio hailendų veislės karvė – red. past.).
„Tikiuosi, kad klubai jau kažką parengs ir kitai specializuotai mėsinių galvijų parodai, kuri planuojama rudeniop. Manau, kai klubų veikla įsibėgės, jie pradės kelti užduotis ir LMGAGA tarybai“, - kalbėjo V. Šližys.
LMGAGA prezidentas Vygantas Šližys mano, kad veislių klubai padės sparčiau vystytis mėsinei gyvulininkystei
Vienas angusų klubo steigimo iniciatorių Gintaris Petrėnas teigė, kad šarolė ir aubrakų klubai jau gana sėkmingai veikia. „Tokie klubai reikalingi mums patiems – augintojams. Ne vienas esame atsivežę angusų iš skirtingų šalių – Vokietijos, Danijos, Čekijos, ir esame pastebėję, kad kiekvienos šalies galvijų vertintojai įžvelgia kažką kitaip ir savo šalies angusus vertina geriau negu kitų. Mūsų svarbiausias uždavinys būtų nustatyti kryptį, kaip turi atrodyti mūsų auginami gyvuliai, kokių rodiklių siekiame ir kaip pasiekti ekonominį efektą, juk visų gyvulių augintojų tikslas yra ekonominis“, - kalbėjo ir patyręs ūkininkas G. Petrėnas.
Ūkininkas Gintaris Petrėnas neabejoja, kad pagal veisles įkurti klubai labiausiai reikalingi patiems augintojams
Skirtingai negu aubrakų ir šarolė, angusų klubas buvo įsteigtas nemažai pasiginčijus dėl narystės. Nuomonės išsiskyrė dėl nuostatų punkto, kuriame buvo teigiama, kad klubo nariais gali būti tik LMGAGA nariai, nedalyvaujantys kitokiose mėsinių galvijų asociacijose ar jų veikloje. Balsų dauguma ši sąlyga buvo išbraukta. Iš pirmo žvilgsnio net būtų sunku įžvelgti problemą – negi kitos veislės augintojai brausis į „svetimą“ klubą? Nei aubrakų, nei šarolė augintojams dėl šio punkto nekilo problemų, o štai angusų augintojai įsivėlė į ginčus. Problema tame, kad vienas angusų augintojas Gintautas Migonis yra įkūręs alternatyvią angusų augintojų asociaciją. V. Šližys priminė, kad angusų klubo steigimą dar turės patvirtinti LMGAGA taryba, todėl yra abejonių, ar nuostatuose įteisinta sąlyga anguso klubo nariu būti „bet kam“ netaps kliūtimi LMGAGA tarybos nariams priimant sprendimą.
Vis dėlto palaikančių G. Migonį tarp angusų augintojų yra nemažai – jis išrinktas į angusų klubo valdybą, kurioje taip pat dirbs Robertas Amšiejus, Nerijus Zobernis, Gintaris Petrėnas ir Remidas Jungevičius. Pastarąjį valdybos nariai išrinko klubo pirmininku.
LMGAGA angusų klubo pirmininku išrinktas Remidas Jungevičius (dešinėje). Jį iškart pasveikino šarolė klubo pirmininkas Ričardas Lekavičius
Klubą turėtų įsteigti ir gausiausios šalyje auginamos veislės – limuzinų augintojai. Taip pat gali veikti ir du mišrūs klubai, vienijantys mažiau populiarių veislių augintojus. Iš jų pirmieji iniciatyvos ėmėsi hailendų augintojai, jau planuojantys klubo steigimą.
Sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje buvo beveik 10 tūkst. limuzinų, 9,4 tūkst. angusų, apie 6,5 tūkst. aubrakų, 5,5 tūkst. šarolė, 3 tūkst. mėsinių simentalų, 2,2 tūkst. hailendų veislės galvijų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kitoje barikadų pusėje: ministras jau gavo namų darbų
2024-12-17 -
Centro atidarymas Šiauliuose – realizuota galimybė augti
2024-12-12 -
Ieškojo atsakymų, kaip daugiau uždirbti iš pieno ūkio
2024-12-06
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)