Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Renginiai
Kas svarbiau - geras derlius ar geras žiemojimas?

Akademija (Kėdainių r.), birželio 28 d. Veislės, augalų apsaugos produktai, trąšos - šie dalykai visada domina augalininkystės ūkių šeimininkus. „Agrovizija" dėkinga vieta norintiems įžvelgti skirtumus tarp veislių ar pasirinktų auginimo technologijų, nes visi skirtumai čia kaip ant delno: maži augalų ploteliai leidžia vizualiai greitai įvertinti privalumus ar trūkumus. Kokių naujienų siūlo žemdirbiams augalininkystės krypties kompanijos?

Kaip pabrėžia „Agrokoncerno" direktorius Edgaras Šakys, šiandien dažnas žemdirbys kelia klausimą - kas svarbiau: gausus derlius ar geras žiemojimas? Tikriausiai dauguma linkę prarasti dalį derliaus, vardan to, kad po žiemos nereikėtų atsėti pasėlių. „Turime tikrai gerai žiemojančių rapsų veislių, naujų kviečių veislių, jau išbandytų mūsų ūkiuose. Šiemet atsivežame veislių iš Suomijos (selekcijos kompanijos „Boreal"), tikimės, jos dar geriau žiemos. Kaip žinia, kai kurie selekcininkai suomiams net neteikia savo veislių, nes žino, kad neperžiemos. O štai mūsų turimi žieminiai kviečiai Leiffer jau 8 metai tiriama Suomijoje ir visą laiką peržiemoja ir gausiai uždera", - sako E. Šakys.

„Agrokoncernas" jau daug metų bendradarbiauja su selekcijos kompanija „Limagrain". Šioje kompanijoje sukurtos veislės gerai konkuruoja su kitomis ne tik derliaus atžvilgiu, bet ir nereikalauja tokios intensyvios augalų apsaugos, kokios reikia kitoms produktyvioms veislėms. „Bandome skirtingas auginimo technologijas - ir visai naujas, ir senas, jau laiko patikrintas. Svarbu, kad patiriamos išlaidos žemdirbiui atsipirktų", -paaiškina E. Šakys.

Bioversija 2024 04 15 m7

Nuo pat pirmosios parodos (taigi, jau septinti metai) „Agrokoncerno" laukeliuose parodoje bandomi variantai, kurių viename naudojamos mikroelementinės trąšos, o kitame - ne. „Galiu drąsiai teigti, kad ten, kur naudojama technologija su mikrolementais, varpų skaičius tame pačiame ploto vienete yra 10-15 proc. didesnis. Mažiausią įtaką trąšos su mikroelementais daro rugiams, kvietrugiams (tai mažiausiai intensyvūs augalai, be to, turintys stipriausią šaknų sistemą), o kitiems javams papildomas tręšimas akivaizdžiai gerus rezultatus", - sako E. Šakys.

Aleksandro Stulginskio universitete atliktų bandymų duomenimis, tręšiant maksimaliomis mikroelementinių trąšų normomis, gautas 870 kg/ha kviečių priedas ir beveik 500 kg/ha rapsų priedas. Apskaičiuota, kad mikroelementams išleidžiama maždaug penktadalis tos sumos, kuri uždirbama per derliaus priedą. „Agrokoncerno" siūlomos mikroelementinės trąšos gaminamos Anglijoje.Pasak E. Šakio, kasmet šių trąšų poreikis auga, nes vis daugiau ūkininkų ima ūkininkauti intensyviai, jie siekia didesnuo pelno, todėl ir investuoti į gamybą tenka daugiau.

Agronominiuose dalykuose svarbu tęstinumas

„Skirtumas nuo kitų kompanijų, kad mūsų ūkiai yra mūsų siūlomos produkcijos naudotojai. Mes nesame vienos kompanijos atstovai, o siūlome tuos produktus, kuriuos atsirenkame gamyboje ir įsitikiname, kad juos naudoti tikrai apsimoka", -priduria „Agrokoncerno" augalų apsaugos produktų grupės vadovas Egidijus Maršalka.

Viena iš šių metų naujienų augalų apsaugoje - insekticidas Avaunt (veiklioji medžiaga indoksakarbas), veiskmingai naikinantis rapsinius žiedinukus, net ir atparius piretroidams. „Mūsų ūkiuose žieminius rapsus nuo rapsinių žiedinukų faktiškai pakako nupurkšti šiuo vienu insekticidu, - sako E. Maršalka. - Tiesa, vasariniuose rapsuose buvo šiek tiek kitokia situacija. Kadangi į vasarinių rapsų pasėlius masiškai plūstelėjo žiedinukai iš žieminių, tad kasdien būdavo šviežiai atskridusių kenkėjų, ir kai kurie žemdirbiai suabejojo, ar nereikia dar vieno purškimo. Tačiau šis insekticidas veiksmingas 14 dienų, todėl sunaikina ir tuos žiedinukus, kurie atkeliauja po 5, 7 ar 9 dienų po purškimo".

E. Maršalka pastebi, kad Lietuvoje jaučiamas firmų perdėtas stengimasis parduoti. „Mūsų strategija jau daug metų nesikeičia: jei žmogui nereikia, nebandome jam to įsiūlyti. Nesiekiame trumpalaikių rezultatų - mums svarbu tęstinumas", - patikina E. Maršalka. Kad pasirinkta strategija veikia puikiai ir einama teisingu keliu, rodo pardavimų kilimas -stabiliai po 5 proc. kasmet.

Naujienos rapsų augintojams - jau rudens sėjai

Jau ne pirmi metai parodoje dalyvauja rapsų selekcijos kompanija „Rapool-Ring GmBH", pristatanti žieminius ir vasarinius rapsų hibridus. „Šiemet jaučiamas didesnis susidomėjimas žieminiais rapsais", - pastebi kompanijos „Rapool-Ring GmBH" atstovas Viktoras Svibas (Viktor Svib). Iš naujausių hibridų jis pamini Sherpus, Primus ir Compass. Vokietijoje atliktų bandymų duomenimis šios veislės duoda labai gerus derlius, tad tikėtina, kad šie nauji hibridai nenuvils ir mūsų šalies žemdirbių.

V. Svibas pabrėžia, kad parodoje pristatomos veislės jau registruotos Lietuvoje arba jų registraciniai bandymai eina į pabaigą. „Mūsų strategija - siūlyti tik tai, kas tikrai tinka konkrečios šalies sąlygomis", - pabrėžia V. Svibas.

Rapsų augintojams naujienų turi ir kompanija „Bayer CropScience", šioje parodoje pristatanti vasarinių ir žieminių rapsų veisles. Galimybė pasiūlyti žemdirbiams naujų rapsų veislių atsirado susijungus Vokietijos kompanijoms „Raps GbR" ir „Bayer CropScience". Kai kurios veislės jau senokai yra Lietuvoje (Hunter), bet yra ir visai naujų (Wallery).

Kaip visuomet „Bayer CropScience" turi platų augalų apsaugos produktų spektrą, tarp kurių pristato visiškai naują fungicidą rapsams Propulse. „Tai naujas standartas apsaugai nuo ligų, ypač nuo baltojo sklerotinio puvinio, alternariozės. Fungicidas sudėtyje turi visiškai naują veikliąją medžiagą - fluopiramą", - sako kompanijos „Bayer CropScience" atstovė rinkodarai ir reklamai Lietuvoje Reda Bačėnienė. Lietuvoje šis fungicidas jau registruotas, o prekyboje bus nuo kitų metų.

Žemdirbius turėtų sudominti ir rudeninis herbicidas Complet, naikinantis smilguoles. Mat smilguoles geriausia naikinti rudenį, kol jos dar visiškai mažos, o pavasarį šias piktžoles sunaikinti tampa problematiška. „Turime platų fungicidų asortimentą ne tik javams ir rapsams, bet ir bulvėms, daržovėms: puikiai žinomas Infinito, naujas Previcur Energy ir kt. Pasiūlysime ir naują beicą javams, kuris pasižymi ilgalaike apsauga - apsaugo net ir išdygusius daigus", - naujienas vardija R. Bačėnienė.

Pirmą kartą - po šešerių metų žvalgytuvių

„Agrovizijoje" pirmą kartą plačiai pristatomos kompanijos KWS sukurtos augalų veislės. „Šešerius metus žiūrėjome, kas čia vyksta, delsėme, bet kai parodoje susikaupė kritinė masė firmų, kai čia atsirado tiesioginiai mūsų konkurentai, nusprendėme, kad nebėra ko laukti, reikia dalyvauti", - atvirai sakė  KWS atstovas Lietuvoje, įmonės „Sėklojas" vadovas Kastytis Patiejūnas. Jo nuomone, šioje parodoje, palyginti su kitomis, yra daug didesnis ūkininkų susidomėjimas, ateina tiksliniai lankytojai, profesionalai.

KWS „Agrovizijoje" pristato 34 skirtingas veisles: 5 cukrinių runkelių, 5 kukurūzų hibridai, 3 hibridai vasarinių rapsų ir viena linijinė jų veislė, 8 žieminių rapsų veislės, 6 vasarinių kviečių, 2 žieminių kviečių, 4 rugių. Kadangi po truputį artėja žieminių rapsų sėja, tai labai jaučiamas susidomėjimas žieminiais rapsais. „Aukštos rapsų kainos ir numatoma nebloga jų perspektyva ir kitais metais lemia didelį žemdirbių susidomėjimą būtent žieminiais rapsais", - mano K. Patiejūnas. Be to, praėjusią žiemą rapsai gerai žeržiemojo, todėl tai sugrąžino žemdirbių pasitikėjimą šiais augalais.

Po truputį kasmet populiarėja ir kukurūzai, kadangi atsiranda alternatyvus jų perdirbimas energetinėms reikmėms. „Gamykla „Biofuture" pasiūlė žemdirbiams kukurūzų auginimo programas, pagal kurias ruošiamas kukurūzų grūdainis, iš kurio paskui gaminamas bioetanolis. Kainos yra pakankamai patrauklios, plius susitaupo džiovinimo kaštai," - galimą kukurūzų populiarėjimo priežastį įvardija K. Patiejūnas.

Cukrinių runkelių laukeliai atspindi situaciją, kuri šį pavasarį buvo būdinga Kėdainių ir Marijampolės regionams: nemaži cukrinių runkelių plotai buvo užplakti lietaus ir nepajėgė prasiskverbti pro susidariusią dirvos plutą, juos teko atsėti. Kaip juokauja cukrinių runkelių augintojai, šiemet laimėjo tinginiai - tie, kurie vėlino cukrinių runkelių sėją. Kad „Agrovizijos" bandymų ploteliuose po pavasarinių liūčių išlikę runkeliai būtų gyvybingesni, Žemdirbystės instituto specialistai jų nusprendė visiškai nepurkšti herbicidais, kad augalai nepatirtų streso ir kiekvienas augaliukas išgyventų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos