Lenkija priblokšta druskos aferos masto
2012-02-29

Varšuva, vasario 29 d. Lenkiją drebina žinia apie atskleistą druskos aferą, kurios neigiamas pasekmes pajus ne vien maisto, prekybos sektoriai, bet ir visas žemės ūkis. Trys Lenkijos įmonės keletą metų tiekė maisto pramonei techninę druską (skirtą keliams barstyti), supakuotą į valgomosios druskos pakuotes.

Aferą atskleidusi Poznanės teisėsauga ir prokuratūra sulaikė 5 asmenis, kuriems pareikšti įtarimai sveikatai kenksmingų produktų pardavimu, grėsmės sukėlimu daugelio žmonių sveikatai.

Trys įmonės (dvi iš Kujavijos Pamario ir viena iš Didžiosios Lenkijos) mėnesių mėnesiais nekliudomai prekiavo technine druska kaip maistine. Techninę druską jos pirko po 130-140 zlotų (110–120 litų) už toną, o vėliau, suklastoję pakuotes, realizavo ją po 400-440 zlotų (335–370 litų) už toną. Tokiu būdu įmonės kasmet susižerdavo maždaug po 6 milijonus zlotų (apie 5 mln. litų).

Druską iš šių įmonių pirko didmenininkai, mėsos, pieno, žuvies perdirbimo įmonės, kepyklos. Barstomąja druska „pagardinta" produkcija galėjo patekti į visus prekybos tinklus visoje šalyje.

Techninėje druskoje yra didelis kiekis natrio sulfato. Mažas jo kiekis paprastai nekelia pavojaus žmogaus sveikatai, tačiau vartojant kasdien gali sutrikti virškinamojo trakto veikla, kilti kitų rimtų sveikatos sutrikimų.

Vyriausiasis šalies veterinarijos gydytojas nurodė patikrinti visas šalies kepyklas, mėsos, pieno, žuvies perdirbimo įmones, vaisių ir daržovių konservų fabrikus, kad išsiaiškintų, kurios iš jų pirko ir naudojo gamyboje barstomąją druską. Per keletą artimiausių dienų Lenkijoje turi būti patikrinta 20-30 tūkst. įmonių.

Lenkijos žemės ūkio ministras Marekas Savickis pateikė premjerui pasiūlymą reformuoti maisto sektoriaus kontrolės sistemą, įsteigiant Centrinę maisto saugos ir veterinarijos inspekciją, kuri perimtų Veterinarijos, Valstybinės augalų apsaugos ir sėklų, Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės inspekcijų ir dalį Valstybinės sanitarijos inspekcijos funkcijų.

Nors afera tiesiogiai nesusijusi su ūkininkais, tačiau gali turėti lemtingos įtakos žemės ūkiui. Lenkijos prekybos rūmai išreiškė susirūpinimą maisto saugos kontrole šalyje. Anot Rūmų vadovo Valdemaro Novakovskio, ši afera, trukusi kelerius metus, verčia susimąstyti, ko vertas kontrolės įstaigų darbas, sertifikavimo, stebėsenos sistemos, jei vartotojas nėra apsaugotas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai