Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Pasaulyje
Darbo jėgos trūkumas britų ūkininkus varo į neviltį

Londonas. Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos sukelia vis daugiau pasekmių šiai valstybei. Ūkininkai neberanda sezoninių darbininkų, todėl derlius lieka nenuimtas. „New York Times" dienraštis rašo apie sudėtingą situaciją britų ūkiuose.

Dienraštyje pasakojama apie škotų ūkininką Rosą Mičelą (Rosss Mitchell). Jis teigia supratęs, kad situacija pasikeitė, kai bulgarai, kuriuos pasamdė rinkti mėlynėms, ūkyje nepasirodė.

Darbininkai tiesiog buvo „pagrobti". Į šalį atvykę bulgarai vieną naktį praleido Birmingeme, kuris yra pakeliui į R. Mičelo fermą šiaurės Škotijoje. Ten atvykėlius suviliojo fabriko atstovai, kurie pasiūlė patrauklesnį atlygį, todėl į mėlynių ūkį bulgarai nebeatvyko.

Bioversija 2024 04 15 m7

Netekęs planuotos darbo jėgos, ūkininkas, kuris aprūpina vaisiais prekybos centrus visoje Didžiojoje Britanijoje, neteko 50 tonų vaisių, kurie verti pusė milijono svaro sterlingų (560 tūkst. eurų).

R.  Mičelas nėra vienintelis patekęs į panašią padėtį. Kitas ūkininkas pasakoja, kad jo ūkį paliko žmonės, kurie čia dirbo po 5-6 metus. Ūkininkas sako, kad jaučiasi lyg Laukiniuose Vakaruose, kur išlieka tik labiausiai pasirengę. Panašias istorijas pasakoja ir kiti darbdaviai, ypač sveikatos priežiūros ir svetingumo sektoriuje.

JAV leidinys aiškina, kad darbo jėgos trūkumas susijęs su britų sprendimu palikti Europos Sąjungą. Po referendumo  tūkstančiai europiečių jau paliko Didžiąją Britaniją arba nusprendė negrįžti į šią šalį, todėl labai sumažėjo migracija į šią šalį.

Ligoninėms trūksta gydytojų ir slaugių, britų universitetai nesugeba pritraukti užsienio akademikų ir studentų. Bankininkai ieško darbo Vokietijoje ir Prancūzijoje. Statybų sektorius įspėjo, kad šalies  infrastruktūra susidurs su didelėmis problemomis, jei Didžioji Britanija neapmokys pakankamai darbuotojų, kad būtų kompensuotas darbuotojų iš Europos Sąjungos šalių trūkumas. Apie pusę visų Londono ir Pietryčių regiono statybos darbuotojų yra gimę užsienyje.

Tačiau labiausiai pokyčiai palietė žemės ūkį, kuris ypač priklausomas nuo sezoninių darbininkų, ypač iš vargingų Europos šalių, tokių kaip Rumunija ir Bulgarija. Pranešama, kad darbo jėgos pasiūla piko sezono metu nuo balandžio iki rugsėjo sumažėjo apie 40 proc. Prognozuojama, kad kiti metai bus dar sunkesni.

Dienraštis rašo, kad ūkininkai ėmėsi iki šiol negirdėtų priemonių, kad pritrauktų darbuotojus: jiems siūlo didesnius atlyginimus (net iki 15 svaro sterlingų už valandą), anglų kalbos pamokas, galimybę žaisti teniso kortuose ir bilietus į kino teatrus. Tačiau tai kol kas nepadeda. Užsieniečius nevilioja ir nukritęs svaro sterlingų kursas.

Į šalį atvykstantys sezoniniai darbininkai yra vis vyresni ir mažiau patyrę. Jungtinės Karalystės piliečiai sezoninių darbų nedirba. Jiems netinka nei atlyginimai, nei būtinybė keliauti į ūkius ir dirbti laikiną darbą.

Britai kasmet įdarbina apie 80 tūkst. sezoninių darbuotojų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos