Brazilija vejasi JAV genetiškai modifikuotų kultūrų auginimo srityje
2012-02-29

San Paulas, vasario 29 d. Brazilija netrukus taps pagrindine genetiškai modifikuotų (GM) kultūrų augintoja pasaulyje, skelbia portalas „Seed Daily". Šiuo metu daugiausia jų užaugina JAV - 69 milijonai ha (2011 m.), Brazilijoje -30,3, Argentinoje - 23,7, ir Indijoje - 10,6 mln. ha). Tokius duomenis pateikia tarptautinė žemės ūkio biotechnologijų organizacija ISAAA.

ISAAA prezidento Clive'o Jameso teigimu, nepaisant to, kad JAV gerokai išsiveržusios į priekį, Brazilija sparčiai jas vejasi ir į rinką atveda naujas genetiškai modifikuotas rūšis, pavyzdžiui, cukranendres. Šalyje jomis apsėta daugiausia pasaulyje - 8 mln. ha, o per kitus penkerius metus šis plotas turėtų padidėti perpus, cukranendres naudojant tiek etanolio, tiek cukraus gamybai.

„Manau, kad ilgainiui Brazilija taps pirmaujančia šalimi ir pagal plotą, skiriamą sojos pupelėms, - teigia C. Jamesas. - Tam prireiks laiko, tačiau atrodo, kad [Brazilijos] politikai yra nusiteikę ir siekia biotechnologijas išnaudoti didindami tiek vietos gamybą, tiek eksportą į dideles užsienio rinkas, ypač Kiniją".

GM kultūros yra atsparesnės kenkėjams, ligoms, sausroms ir šalčiams, gali turėti ir didesnę maistinę vertę. Technologijos šalininkai teigia, kad ji gali padėti išmaitinti augantį pasaulio gyventojų skaičių. Jungtinių Tautų skaičiavimais, iki 2050-ųjų pasaulinė populiacija išaugs iki 9 milijardų, ir, kad visiems užtektų maisto, kiekviename hektare derlius privalės padidėti dvigubai.

Tuo tarpu kritikai kalba apie GM produktų žalą sveikatai ir tokias kultūras vertina kaip pavojingas pasaulio bioįvairovei. ISAAA prezidentas pastaruosius nuogąstavimus atmeta, teigdamas, kad ikišiolinis GM kultūrų poveikis gamtai buvo „teigiamas".

„Jeigu galima padidinti derlius tuose pusantro milijardo hektarų ariamos žemės, kurią turime dabar, tai ši technologija taupo žemę, - pabrėžia C. Jamesas. - Ji sumažina tikimybę, kad bus parduoti Amazonės miškai ir kad bus apsaugotos bioįvairovės šventovės tokiose šalyse kaip Meksika".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai