Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Mokslas
Mineralinio azoto dirvožemyje - ypatingai mažai

Vilnius. Žemės ūkio ministerija praneša, kad šio rudens mineralinio azoto tyrimų rezultatai nėra džiuginantys, tačiau tai galima buvo prognozuoti atsižvelgus į itin gausius kritulius. Tyrimai parodė, kad mineralinio azoto šį rudenį dirvožemyje yra labai mažai arba mažai.

Šį rudenį mineralinio azoto 0-60 cm dirvožemio sluoksnyje šalies vidurkis sudaro 35,5 kg/ha. Tiek nedaug mineralinio azoto nebuvo nustatyta nei vienais metais nuo 2005 m. - stebėsenos pradžios.

Palyginimui, 2016 m. metais rudenį jo buvo 47,2, 2015 m. - 50,8, 2014 m. - 61,0 kg/ha. Mažiausiai mineralinio azoto nustatyta lengvuose dirvožemiuose ir mažesnėmis trąšų normomis tręšiamuose plotuose, kur buvo augintas vasarojus ar auga daugiametės žolės, čia mineralinio azoto kiekis net nesiekė 30 kg/ha. O Rytų Lietuvoje daug aikštelių jo turėjo mažiau kaip 20 kg/ha. Tik sunkesnėse dirvose ir intensyviuose auginimo plotuose, o tai daugiausia buvo Vidurio Lietuvos šiaurinė dalis, mineralinio azoto kiekis svyravo 40-50 kg/ha, o kai kuriuose azotu patręštuose žiemkenčių plotuose jo rasta ir daugiau.

Mažai mineralinio azoto buvo ir podirvyje. Jei 0-30 cm dirvožemio sluoksnyje jo vidurkis buvo 22,0, tai 30-60 ir 60-90 cm sluoksniuose atitinkamai 13,5 ir 11,7 kg/ha. Žemesnėse vietose dirvožemis buvo labai įmirkęs, kai kur gilesni sluoksniai apsemti, todėl nuslūgus vandeniui su juo kartu gilyn pasitrauks ir jame ištirpę nitratai. Todėl ten mineralinio azoto turėtų dar sumažėti.

Kokią tręšimo azotu strategiją teks taikyti kitų metų pavasarį? Labai įmirkusios dirvos gali džiūti ilgai, ypač ten, kur gruntinis vanduo aukštai pakilęs. Todėl yra didelė tikimybė, kad žemės dirbimo darbai vėluos, o ir dirvų daug liko neartų. Labai mažas tirpaus azoto kiekis dirvožemyje rodo, kad žiemkenčių ir žieminių rapsų pavasarinį tręšimą azotu reikės atlikti kuo skubiau, nes jau ir dabar matosi pageltę užmirkusių pasėlių plotai.

Pavasarinį tręšimą azotu, ypač skirtingai džiūstančiuose laukuose, reikėtų atlikti mažesnėmis normomis, bet daugiau kartų. Jei pavasaris bus vėsus, o dirvos dar per drėgnos, tai dirvožemio mikroorganizmų veikla ir organinių medžiagų mineralizacija vyks silpnai ir lengvai augalams prieinamu azotu iš savo atsargų dirvožemis pasipildys lėtai. Tikėtina, kad kitais metais dirvožemio sąskaita azoto trąšų sutaupyti nepavyks, o svarbiausias tikslas bus jas teisingai ir proporcingai paskirstyti augalų vegetacijos metu.

Žemės ūkio ministerijos užsakymu dirvožemio mineralinio azoto stebėsenos tyrimus lapkričio pradžioje atliko Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Agrocheminių tyrimų laboratorija. Dirvožemio ėminiai buvo paimti iš 0-30, 30-60 ir 60-90 cm dirvožemio sluoksnių įvairiose šalies vietose įrengtų 220 aikštelių.

ŽŪM inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos