Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Gyvenimas toks...
Ant vienos obels šakų - skirtingų veislių obuoliai

Vilniaus r., balandžio 30 d. Prieš 25 metus broliai Edmundas ir Romas Vrublevskiai pabandė į savo sode į augančius vaismedžius įskiepyti po kelias skirtingas veisles, kad obuoliai ar kriaušės sunoktų ne vienu metu. Pamatę tokiu vaismedžius, jų užsigeidė ir kaimynai, giminės, draugai. Dabar sodinukų su keliomis įskiepytomis veislėmis - vadinamųjų šeimos medžių - nuolat galima įsigyti Vrublevskių medelyne.

Pastaruoju metu šeimos medžiai itin populiarėja - tai vaismedžiai ir dekoratyviniai medžiai, kuriuose įskiepytos 3-9 skirtingos veislės. Tokia obelis, slyva, trešnė, abrikosas, gudobelė ar rojaus obelaitė gali žydėti skirtingos spalvos žiedais, turėti skirtingos spalvos lapus, sunokinti kelių spalvų vaisius, kuriuos galima būtų skinti net tris mėnesius. Įdomiai atrodo ir kamieniniai serbentai bei agrastai skirtingų veislių uogomis, kurių derliumi galima džiaugtis gerokai ilgiau, negu nuo vienos veislės krūmo.

Šie patrauklūs šeimos medžiai gali būti auginami kiekviename sode, bet ypač jie tinka mažuose sklypuose, kur nėra vietos įveisti sodeliui, tad pakanka jų pasodinti 1-3 ir bus galima mėgautis ilgą laiką nokstančiais vaisiais. Viename vaismedyje įskiepijus kelias veisles, jos tarpusavyje geriau apsidulkina ir gaunamas gausesnis derlius. Beje, tokie augalai yra ir lapai dekoratyvūs.

Bioversija m7 2024 03 12

Romas Vrublevskis kartu su broliu jau 25 metai užsiima originalių įvairiaveislių sodinukų dauginimu

Šeimos medžius lengviau prižiūrėti negu, pavyzdžiui, žemaūges obelaites, kadangi jie išauginti ant sėklinio Paprastojo antaninio ir vegetatyvinių poskiepių - B.118 (obelys 2-2,5 m aukščio) ir pusiau žemaūgio M.26. Tokios obelys yra ilgaamžės, ant sėklinio poskiepio turėtų derėti apie 40-50 metų, ant minėtų vegetatyvinių - iki 20-25 metų. Be to, auginant tokias obelaites, nereikės atraminių kuolų, nebent tik tol, kol medeliai jauni.

Pasak medelyno šeimininkų, beieškant ištvermingų žiemą ir atsparių ligoms veislių, teko prisiminti ir vėl atgaivinti laiko patikrintas senąsias veisles, nereiklias auginimo sąlygoms ir vedančias skanius vaisius. Iš pradžių skiepijama viena veislė - karkasui, o paskui - kitos norimos veislės.

Skiepijamos skirtingu laiku derančios obelų veislės, pavyzdžiui, Agra - vaisiai sunoksta vieną savaitę anksčiau už alyvinius, liepos pabaigoje, paskui Popierinis alyvinis, apie rugpjūčio 10 dieną - Cukrinis rožinis, po savaitės - Orlovim, rugpjūčio pabaigoje - Avietinis, rugsėjo pradžioje - Auksis ir Beržininkų ananasas, rugsėjo viduryje - Serenka, rugsėjo pabaigoje - Paprastasis antaninis.

Labai mėgiamos saldinės obelų veislės, derančios skirtingu laiku, pavyzdžiui, Renetka - dera liepos pabaigoje; Korta - apie rugpjūčio 10 d.; Pionier ir Medunica - rugpjūčio viduryje.; Tina - rugsėjį; Koštelė - rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje; Cukrinukas - žieminė veislė. Žinoma, yra pageidavimų suformuoti vaismedį vien iš vasarinių ar vien iš žieminių veislių - tai irgi įmanoma.

Kriaušės auginamos ant laukinės kriaušės sėklinio poskiepio. Norint nepertraukiamo derėjimo, skiepijama kelios veislės: pradžioje skiepijama ankstyva Bolšaja letniaja - ji vaismedžiui bus karkasas. Paskui Citrininė - vaisiai geltoni sunoksta liepos pabaigoje; Vachta - vidutinio vėlyvumo, vaisiai - raudoni; Bergamote - vaisiai apvalūs, žali, dera rugsėjį; Botaničeskaja - vėlyva, vaisiai žali, Konferencinė - vaisiai žali; Nojabriaskaja - vaisiai pailgi, geltoni; Goverla - ankstyva žieminė, vaisiai žali su rausvais dryželiais.

Šeimos medį galima užsisakyti individualiai - tada bus įskiepytos paskiepytos norimos veislės, arba rinktis iš esamo asortimento. Kadangi naudojama konteinerinė auginimo technologija (vaismedžiai auginami vazonuose), sodinukus į nuolatinę augimo vietą galima sodinti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos