Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
BŽŪP
ES komisaras: tiesioginės išmokos yra Europos žemės ūkio išlikimo sąlyga

Briuselis, liepos 1 d. Europos ūkininkų žemės ūkio produkcija, palyginti su kitų žemynų, yra sveikesnė, kokybiškesnė, tačiau kainos požiūriu ji nėra konkurencinga, todėl tiesioginės išmokos yra būtina sąlyga išlaikyti Europos žemės ūkį, - teigia ES finansinio programavimo ir biudžeto komisaras lenkas Janušas Levandovskis (nuotr.).

Jo nuomone, jei nebūtų tiesioginių išmokų, Rytų Europos šalių ūkininkai vienaip ar kitaip išgyventų, tačiau apie Vakarų Europą to nepasakytum - kaimo vietovės čia visiškai ištuštėtų, - cituoja eurokomisarą portalas portalspozywczy.pl. „Tuo labai akivaizdžiai galima buvo įsitikinti 2009 m., kai žemės ūkio gamybos rentabilumas Europoje smarkiai krito. Europinės išmokos tuomet sudarė apie pusę vidutinio Europos ūkininko pajamų. Todėl Bendroji žemės ūkio politika yra tarsi skydas, reikalingas apsaugoti Europos žemės ūkį nuo Lotynų Amerikos, Afrikos ir Azijos pigių produktų konkurencijos", - pažymi J. Levandovkis.

Komisaras atkreipia dėmesį, kad neįmanoma nustatyti vienodų tiesioginių išmokų visiems ES ūkininkams, nes gamybos sąnaudos kiekvienoje šalyje skiriasi. Tačiau jis tikina, kad 2014-2020 metų biudžeto perspektyvos leis sumažinti skirtingų šalių žemdirbių gaunamų išmokų skirtumus.

Bioversija m7 2024 03 12

Problemų gali kilti tose ES šalyse, kur išmokos smarkiai viršija vidurkį. Mažinant skirtumus, šių šalių žemdirbiams išmokos mažėtų. Tačiau finansinė krizė ir kai kurių ES šalių bankroto grėsmė verčia elgtis labai racionaliai.

„Pasikeitė ES šalių geografija, - primena J. Levandovskis. - Kadaise tai buvo turtingų šalių klubas. Vėliau į jį stojo vien vargingesnės šalys, kurios gaudavo (ir tebegauna) naudos iš fondų. Tačiau dabar nėra didelio noro dalytis pinigais su kaimynais, nes krizė eina koja kojon su egoizmu. Laimei, mus gelbsti įsitikinimas, kurį pastebėjau ne vienoje ES šalies sostinėje, kad iš tiesų savo jėgomis pasiektas didžiulis proveržis šalies ūkyje, ir kad už tokį pasiekimą turi būti apdovanojama. Esama taip pat įsitikinimo, kad Rytų Europos šalys gali paprasčiau susidoroti su sunkumais nei Pietų Europa".

Komisaras J. Levandovskis pripažįsta, kad derybos dėl naujojo biudžeto, kuris nulems ir žemės ūkio finansavimą 2014-2020 metais, bus sunkios. „Rasti bendrą vardiklį 27-ioms šalims bus sunkiau nei kada nors anksčiau, nes nuotaikos Europoje labai pesimistinės", - sako J. Levandovskis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos