Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Aplinka, miškai
Kaip kinta miškų žemėlapis

Berlynas. Rinkoje jaučiamas nuolatinis medienos žaliavų stygius, tačiau Europos miškininkai neslepia nerimo dėl retėjančių miškų. Atliktas tyrimas įrodo, kad ES šalyse daugiau medžių iškertama nei atsodinama.

Miškai teikia medienos žaliavą, kurios poreikis pasaulyje nuolat didėja. Intensyvi kirtimų plėtra susijusi su ekologijos problemomis, tačiau miškų atsodinimas neužtikrina greito medienos tiekimo atkūrimo. Šiuolaikinė miškininkystė, kaip ir žemės ūkis, susiduria su iššūkiais, kaip užtikrinti tvarų gamtos išteklių panaudojimą.

Tarptautinė įvairių sričių mokslininkų komanda, vadovaujama Berlyno Humboldto universiteto tyrėjų, įvertino miškų kirtimo intensyvumą visoje Europoje. Mokslininkai analizavo miškų kirtimo intensyvumo erdvinius modelius, atsižvelgdami į atskirų medžių rūšių paplitimą, miškingumą, topografijos pokyčius ir konkrečios šalies ypatumus. Tyrimas apėmė 2000-2010 metų laikotarpį, o rezultatai paskelbti mokslo leidinyje „Forest Ecology and Management" (Miško ekologija ir vadyba).

Bioversija 2024 04 15 m7

Tyrėjai nustatė, kad įvairiose valstybėse miškai retėja skirtingu tempu, tačiau visoje Europoje medžių išnaikinama daugiau nei pasodinama sodinukų. Daugiausiai miškų iškertama Pietų Suomijoje, Pietų Švedijoje, Pietvakarių Prancūzijoje, Šveicarijoje ir Čekijoje. Miškų tvarkymo intensyvumas priklauso nuo šalies išteklių, o šis tyrimas išryškino valstybes, kurios ateityje gali susidurti su ekologine krize.

Mokslininkai pateikė konkrečias miškų valdymo gaires, kaip išplėsti kirtimų plotus ar sumažinti miškų naudojimą ten, kur pastaraisiais metais jie buvo intensyviai mažinami.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos