Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Aplinka, miškai
Ką turi žinoti miško valdytojas

Lazdijų r. Lazdijų rajone yra beveik 11 tūkstančių privataus miško valdytojų, vidutinė miško valda - 2,15 hektaro. Ne visi turi pakankamai žinių, kaip tinkamai pagal galiojančius teisės aktus prižiūrėti ir naudoti miškus. Daugumai vis dar yra naujiena galimybė pasinaudoti ES paramos lėšomis.

Kilus klausimų, asmenys, turintys miško, gali kreiptis į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Lazdijų rajono biurą (Vilniaus g. 1-304, Lazdijai).

Miškininkystės paslaugas ir konsultacijas Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Miškininkystės grupės specialistai teikia jau 5 metus. Pačios naudingiausios yra tos, kurios teikiamos miško savininko valdoje.

Klientams pageidaujant, specialistai atvyksta į kiekvieną Lietuvos rajoną. Šį kartą Lazdijų rajono biuro vadovės Jolitos Rasimavičiūtės pakviesti Miškininkystės grupės vadovas Mantas Norkūnas ir specialistė Vita Guogaitė atvyko į Lazdijų rajoną. Seirijų apylinkėse, Remigijaus Liaukonio miško valdoje, vyko lauko diena. Jos dalyviai diskutavo apie tai, kaip ūkininkauti miškuose ir juos prižiūrėti.

Praktiniai patarimai

Bioversija m7 2024 03 12

Remigijaus Liaukonio miško valdoje miškininkystės grupės vadovas Mantas Norkūnas praktiškai demonstravo, kaip nustatomas medžių amžius, medyno vyraujanti rūšis, skalsumas, tūris, kaip retinimui ir einamiesiems kirtimams atrenkami medžiai. Medynuose, kuriuose vykdyti neplynieji kirtimai, mokytasi įvertinti medžių atrinkimo tikslingumą, suskaičiuoti po kirtimo paliekamus medžius.

Vykdant ūkinę veiklą, didžioji dalis brandžių medynų iškertami plynai. Miško savininkai buvo supažindinti su šiuo metu taikomais dirvos dirbimo būdais, naudojama techniką. Mokintasi, kaip vadovaujantis miško želdymo ir žėlimo projektu, teisingai pasodinti sodmenis.

„Išskirstas plynai kirtavietes reikia atkurti per 3 metus. Pagirtina, kad savininkas iškirstą mišką atkuria želdindamas. Miško savininkai retai tai daro ir dauguma palieka kirtavietes savaime atželti. Dirvos dirbimas prieš sodinimą taip pat - retas atvejis. Įdirbant dirvą, reikia atkreipti dėmesį į jos arimo gylį. Labai dažnai pastebiu atvejų, kai vagos medeliams sodinti ariamos per giliai. Čia smėlis, bet ten, kur augavietė derlingesnė, per giliai ariant išariamas derlingiausias sluoksnis ir medeliai sodinami į nederlingą, kietą dirvožemį. Žinoma, jie skurs", - pastebėjimais dalinosi Mantas Norkūnas.

Remigijaus Liaukonio (viduryje) miško valdoje į aktualiausius klausimus atsako Miškininkystės grupės vadovas Mantas Norkūnas (kairėje).

Remigijus Liaukonis sakė, kad kirtavietėje padaręs vagas neskuba sodinti medelių. Metus ar dvejus palaukia. Dažnai į vagas prisisėja savaiminukų, belieka tik papildyti.

„Jei kirtavietėje į anksčiau paruoštas vagas medelius planuojate sodinti trečiais metais po kirtimo, medžių sėklos vagose per tiek laiko gali labai gražiai sudygti. Būna, kad kaip „kilimas" prisisėja ir nereikia papildomo želdinimo. Žinoma, nuo metų priklauso. Jei sausa, tai nieko gero tikėtis nereikia", - Remigijaus Liaukonio mintis papildė Mantas Norkūnas.

Diskutuota, kaip po sodinimo prižiūrėti sodmenis, kokiu laiku geriausia vykdyti želdinių priežiūrą nuo žolinės augalijos, kaip sodmenis apsaugoti nuo elninių žvėrių.

Taisyklės ir tendencijos

Kalbėtasi ir apie privačių miškų naudojimo teisinį reguliavimą, ūkinės veiklos apribojimus saugomose teritorijose, NATURA 2000 teritorijose. Atkreiptas dėmesys į privačių miškų vidinės miškotvarkos projektų rengimo metodiką, pagrindines iškylančias problemas, susijusias su jų rengimu ir įgyvendinimu.

Nustatomas pušies amžius

Lauko dienos dalyviai diskutavo apie tai, kad miško savininkui sunku įvertinti medienos tūrį ir nustatyti status miško kainą. Mantas Norkūnas sakė, kad miško savininkams prieš plyną kirtimą rekomenduoja atlikti nenukirsto miško matavimus ir tik po to vykdyti pardavimus.

Konsultacijos remiamos 100 procentų

Apžiūrėjus ir įvertinus miško valdą, kilo klausimų apie galimybę pasinaudoti Europos Sąjungos parama miško įveisimui, jaunuolynų ugdymui. Į juos atsakiusi LŽŪKT Miškininkystės grupės specialistė Vita Guogaitė sudomino miško savininkus papasakodama apie galimybę nuo gegužės 16 d. iki rugpjūčio 31 d. teikti paraiškas paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Konsultavimo paslaugos, ūkio valdymo ir ūkininkų pavadavimo paslaugos" veiklos sritį „Parama pasinaudoti konsultavimo paslaugomis".

Pagal šią sritį LŽŪKT miškininkystės specialistai miško valdytojams teiks individualias konsultacijas ir paslaugas, kurios kompensuojamos 100 procentų. Didžiausia paramos suma - 1500 eurų. „Drąsiai pildykite paraišką, jei jūsų miško valda ne mažesnė kaip 1 ha ir įregistruota Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre. Vertinant paraiškas atsižvelgiama ir į tai, ar esate fizinis asmuo, ar miško valda yra saugomoje teritorijoje", - akcentavo Vita Guogaitė.

LŽŪKT inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos