Ieškoma vis naujų būdų Sosnovskio barščiams sunaikinti
2012-07-11

Kaunas, liepos 11 d. Lietuvoje jau yra Sosnovskio barščių augaviečių, kurių plotas skaičiuojamas hektarais. Šiais invaziniais augalais mūsų šalyje apaugę apie 15 tūkst. ha, kaimyninėje Latvijoje - 30 tūkst. ha, taip pat dideli plotai ir Baltarusijoje. Sosnovskio barščių naikinimo srityje Lietuva smarkiai atsilieka nuo kaimynų.

Sosnovskio barštis yra įtrauktas į Invazinių Lietuvoje organizmų rūšių sąrašą ir turi būti kontroliuojamas ar naikinamas vadovaujantis invazinių rūšių organizmų kontrolės ir naikinimo tvarka. Jei žemės savininkai ar kiti žemės naudotojai nenaikina piktžolių, pasirodo jiems gali būti taikomos netgi sankcijos dėl neprižiūrimų plotų (įspėjimas arba piniginės baudos).

VDU Kauno Botanikos sode akcijos metu buvo parodyti Sosnovskio barščių naikinimo būdai

Sosnovskio barštis plinta sėklomis, kurias išnešioja vėjas ar upės ir upeliai bei automobilių ar traktorių ratai. Sėklas subrandina ne jaunesni kaip 3 metų ar 4-5 metų augalai. Tačiau Sosnovskio barščiai, pavyzdžiui, augantys miškuose po medžiais, kur trūksta šviesos, gali sužydėti ir po 7-10 metų, iškirtus medžius ir atsiradus palankioms šviesos sąlygoms. Pasaulyje, yra nemažai šalių, kur yra buvo ar yra paplitę invaziniai augalai, darantys žalą visai biosistemai. Pavyzdžiui, prieš 20 metų Britanijoje buvo išplitusios kitos barščio rūšys (panašios į Sosnovskio barštį). Jų augalai buvo sėkmingai išnaikinti herbicidais.

Naikinimo būdai

„Reikia įdėti ir daug fizinio darbo, ir nemažų investicijų. Nepakanka šį augalą naikinti vienus metus, tam reikia bent trejų, o paskui dar bent trejus metus reikėtų prižiūrėti, kad neįsiveistų iš naujo iš dirvožemyje likusių sėklų. Kartais tam prireikia ir daugiau laiko", - sako Botanikos instituto Floros ir geobotanikos laboratorijos vyresn. mokslo darbuotojas dr. Zigmantas Gudžinskas.

Pasak Zigmantas Gudžinsko, augalą naikinti reikia keliais būdais. Veiksmingumas labai priklauso ir nuo to, kokio dydžio yra sąžalynas. Jeigu yra tik keli augaliukai, išnaikinti galima greitai - nukirsti žiedynus, nupjauti, iškasti visą augalą arba uždengti polietileno plėvele, apkasti ir kelerius metus palaikyti. Bet jeigu dideli plotai, tuomet geriau tiktų jų naikinimas herbicidais.

Anot dr. Z. Gudžinsko, dabar pats tinkamiausias metas, nukirsti žiedynus, vėliau augalui subrandinus sėklas, bus per vėlu. Pirmą kartą nukapojus žiedynus, po kiek laiko ant stiebo, tik kitoje vietoje, pradeda formuotis nauji, stiebai.Tam reikės bent 2-3 kartų per metus ir tęsti keletą metų. Plačiau apie tai skaitykite čia.

Naujas būdas - dengimas plėvele

Pasak prof. habil. dr. Vida Mildažienės, nušienautų arba dygstančių augalų dengimas neskaidria plėvele yra naujas, dar Lietuvoje nenaudotas būdas. Tai ekologiškas ir pigesnis būdas, palyginus su arimu ir purškimu herbicidais. Uždengus plėvele, nepatenka šviesa ir nevyksta augalų fotosintezė, jie iššunta, bet turi prabėgti 2-3 metai. Uždengta plėvelė ant pavojingų augalų, prispaudžiama užpilant žemėmis, kad neatkeltų jos vėjas. Dengimą plėvele reikia naudoti, kur draudžiama purkšti herbicidais - prie upių, ganyklose, gyvenamose vietovėse ir kitose draudžiamose vietose.

Pagrindinių šaknų iškirtimaskastuvu - veiksmingiausias ir pigiausias rankinis būdas.

Dengimas plėvele – naujas būdas

„Šiuo metu yra paskelbtas konkursas vykdytojui, naikinsiančiam Sosnovskio barščius trisdešimtyje tankiausių sąžalynų ir saugomų teritorijų - tam Lietuvai skirtos lėšos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, - sakė V.Mildažienė. Kitose teritorijose augalai naikinami kiekvienos savivaldybės nuožiūra. Pasak direktorės, naikindama Sosnovskio barščius Lietuva smarkiai atsilieka nuo kaimynų latvių, lenkų ir baltarusių".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks Jūsų pomėgis laisvalaikiu?
Orai