Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Agropolitika
Rinkai siūlomi 10 metų laikyti grūdai

Vilnius. Paskelbta, kad „Jonavos grūdai“ parduoda apie 20 tūkst. tonų 2007, 2008, 2011 metų derliaus  kviečių ir rugių.

Nustatyta parduodamų I klasės rugių kaina yra ne mažesnė kaip 130 Eur už toną (neįskaitant PVM). Mažiausias parduodamas I klasės rugių kiekis – 100 t.

Parduodamų II klasės kviečių kaina yra ne mažesnė kaip 150 Eur už toną (neįskaitant PVM). Mažiausias parduodamas II klasės kviečių kiekis – 100 t.  

Bioversija m7 2024 11 19

Nebus pirkėjų – mažins kainą

Siūlomo cukraus kaina yra ne mažesnė kaip 0,74 euro centai už kg (neįskaitant PVM). Mažiausias parduodamas cukraus kiekis – 0,5 t. Druskos kaina yra ne mažesnė kaip 0,09 euro centai už kg (neįskaitant PVM). Mažiausias parduodamas druskos kiekis – 0,5 t.

Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojas Jonas Lisauskas „Mano ūkiui“ sakė, kad tikimasi sulaukti pirkėjų. „Vokai bus atplėšiami gegužės 25 d., tada ir sužinosime, ar yra norinčiųjų pirkti šiuos produktus. Jei nebus norinčiųjų, turime galimybę mažinti kainą“, – teigė J. Lisauskas.

Jei neatsiras pirkėjų, po 30 dienų kaina gali būti sumažinta 15 proc. Jei ir tuomet neatsirastų pirkėjų, po 20 dienų galima dar kartą mažinti kainą, tada ją nustatytų ministerijos darbo grupė.

„Dėl grūdų kokybės nekyla abejonių. Prieš skelbiant konkursą Valstybinė augalininkystės tarnyba atliko tyrimą, grūdai yra geros kokybės. Jų kainą nustatėme atsižvelgdami į situaciją rinkoje. Negalime nustatyti žemą kainą, antraip būsime apkaltinti, kad pusvelčiui parduodame“, – svarstė J. Lisauskas.

Pardavimas gali būti nuostolingas

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) administracijos direktorius Ignas Jankauskas sakė, kad su smalsumu laukia šio pardavimo rezultatų.

„Labai įdomu, kaip rinka įvertins apie 10 metų laikytų grūdų kokybės riziką. Pati prašoma kaina atitinka situaciją rinkoje. Tik man kyla klausimas, ar tikrai tinkamas variantas nupirktus grūdus laikyti 10 metų ir paskui parduoti. Galbūt būtų geriau grūdus keisti kas dvejus metus.

Pavyzdžiui, parduodami 2007 metų derliaus kviečiai. Tai buvo dinamiškas metas, kai grūdų kaina augo, jie kainavo daugiau nei 150 eurų už toną, kaina galėjo siekti 180, o gal ir 200 eurų. Tad jų pardavimas greičiausiai bus nuostolingas. Dėl rugių kainos taip paprastai negaliu atsakyti, nėra galimybės tiksliai įvertinti, kokia buvo tuomet rinkos kaina“, – sakė I. Jankauskas,

Tikslūs kiekiai – paslaptis

Nors nėra viešai skelbiama, akivaizdu, kad parduodami produktai yra valstybės maisto rezervo dalis. Nuo 1997 metų maisto atsargomis rūpinosi Ūkio ministerija. Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) prievolė kaupti maisto rezervą perduota nuo 2009 metų. Specialiame valstybiniame rezerve nuo 1997 metų kaupiami įvairūs maisto produktai.

Lietuva grūdų atsargas laiko „Jonavos grūdų“ rezervo elevatoriuje. Valstybei priklauso 70 proc. šios bendrovės akcijų. Dar 25,07 proc. „Jonavos grūdų“ akcijų turi UAB „Agrokoncerno grūdai“, kuri akcijas supirko nuo 2003 m. iki 2012 m.

Kaip teigiama „Jonavos grūdų“ ataskaitoje, 2016 metais už valstybės rezervo grūdų saugojimą Žemės ūkio ministerija sumokėjo 719 tūkst. eurų be PVM, 2015 metais 1,308  mln. eurų be PVM.

Neoficialiais duomenimis, grūdų valstybėse rezervui nepirkta nei 2016, nei 2017 metais. Koks kiekis saugomų grūdų priklauso valstybės rezervui, nėra skelbiama, nes Lietuvos Respublikos Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymu detalūs duomenys apie valstybės rezervo maistinių grūdų  kiekį ir kokybę yra konfidencialūs ir riboto naudojimo.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos