Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Agropolitika
Premjeras davė dvi savaites sprendimams priimti

Vilnius. Kai kurių ūkininkavimą sunkinančių problemų sprendimas nereikalauja finansinių išteklių, tačiau stokojama dalykiško valdžios požiūrio ir geranoriškumo. Apie tai kalbėta Lietuvos žemės ūkio tarybos narių susitikime su premjeru Sauliumi Skverneliu.

Sausio 8-ąją Vyriausybės rūmuose vykusio susitikimo metu Žemės ūkio tarybos pirmininkas ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Petras Puskunigis pristatė agrarinio sektoriaus situacijos vertinimą pasibaigus 2018 metams bei pasidalijo mintimis apie būsimą finansinį laikotarpį.

Pasak P. Puskunigio, tiesioginių išmokų suvienodinimas yra sunkiai sprendžiama problema, nes ją gilina ankstesnės šalies valdžios padarytos klaidos, viena iš jų – perkelti dalį paramos lėšų iš tiesioginių išmokų voko į kaimo plėtros voką.

Bioversija 2024 04 15 m7

Kalba Žemės ūkio tarybos pirmininkas ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Petras Puskunigis

„Dabar Europos Komisija tiesiai šviesiai prikiša: susimažinote paramą tiesioginėms išmokoms, vadinasi, jums jų nereikia. Dėl to probleminis tampa ne tik išmokų suvienodinimo, bet ir 90 proc. ES išmokų lygio garantavimo klausimas“, sakė P. Puskunigis.

Kita klaida, į kurią atkreipė dėmesį LŽŪBA vadovas, tai neteisingai Briuselio pasirinktas mūsų šalies deklaruojamų pasėlių plotas. Briuselis, skaičiuodamas paramą Lietuvai, pasirėmė senais, dar 2009 metų duomenimis, nors buvo pateikti aktualūs 2013 m. gerokai didesnio deklaruoto ploto duomenys.

„Dar viena klaida – tai lengva ranka valdžios duotas sutikimas dėl išmokų lubų nustatymo. Nors pirmais metais šis ribojimas aktualus gal tik penkiems ūkiams, tačiau 2020-aisiais bus vertinama ūkių gaunama parama ne vien už plotus, bet ir už baltyminius augalus ir kt., todėl išmokų mažinimą pajus ir 100–200 ha ūkiai, jei jie laiko bent 100 karvučių“, kalbėjo P. Puskunigis.

LŽŪBA generalinis direktorius Jonas Sviderskis atkreipė premjero dėmesį į žemdirbiams kraunamą biurokratinę naštą ir valdžios nenorą šalinti ūkininkavimo kliūtis. Žemdirbiai ne pirmi metai mėgina susigrąžinti anksčiau galiojusią tvarką dėl gruntinio vandens, sunaudojamo gyvulininkystėje, apmokestinimo. Aplinkos ministerija 2015 m. netikėtai ją pakeitė ir dešimteriopai sumažino nemokamo požeminio vandens naudojimo galimybę (nuo 100 iki 10 kub. m per parą iš vieno gręžinio).

Su aplinkosauga susijusios ir kitos problemos – rinkliavos už komunalines atliekas ir atliekų (pakuočių) tvarkymo apskaita. Žemdirbiai šiuo metu priversti teikti besidubliuojančias ataskaitas, kurių pildymas atima daug laiko.

„Žemdirbiai užverčiami kalnais popierių, reikalaujama ataskaitų, kurių nauda labai abejotina. Šių klausimų sprendimas nereikalauja pinigų, o tik dėmesio ir geranoriškumo. Tai pasakytina ir apie statybų, plėtros leidimus. Joks jaunas žmogus nesiims ūkininkauti, plėtoti pieno ūkį, nes jo pečius pirmiausia užgula kalnai popieriaus“, atkreipė dėmesį P. Puskunigis.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis atkreipė S. Skvernelio dėmesį į pieno sektoriaus problemas ir būtinybę įtraukti į pieno grandinės problemų sprendimą prekybininkus, kurie nemažai uždirba iš šio sektoriaus, bet vengia dalytis atsakomybę.

Žemės ūkio tarybos susitikimas su premjeru Vyriausybės rūmuose

Apie stumbrų, vilkų ir paukščių daromą žalą susitikime kalbėjo Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas. Jo žodžiais, globodama gyvūnus, valstybė privalo galvoti ir apie nuostolius, kuriuos dėl tokios politikos patiria ūkiai, jau nekalbant apie tai, kad situacija kartais tampa nesaugi žmonėms.

Premjerui priminta ir apie ūkininkavimo problemas nenašiose žemėse (kalbėjo Danutė Karalevičienė, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė), situaciją kiaulininkystės ūkiuose ir rekordiškai žemas kiaulienos supirkimo kainas (Edmundas Adomavičius, Lietuvos veislinių kiaulių augintojų ir gerintojų asociacijos pirmininkas), nepalankią mūsų šalies grikių augintojų situaciją, kai jie priversti konkuruoti su pigiais ir abejotinos kokybės iš trečiųjų šalių įvežamais grūdais (kalbėjo Aušrys Macijauskas, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas).

Pasak P. Puskunigio, Vyriausybės vadovą stebino, kad apie tuos pačius jau seniai žinomus klausimus metai iš metų kalbama, bet nieko nepadaryta problemoms išspręsti. S. Skvernelis nurodė per 2 savaites priimti sprendimus, tenkinančius žemdirbius, ir informuoti apie tai.

Sutarta, kad panašūs susitikimai su Premjeru galėtų vykti nuolat, jei klausimų nepavyksta išspręsti jo potvarkiu sudarytoje darbo grupėje aktualiems žemės ūkio srities klausimams nagrinėti ir pasiūlymams dėl jų sprendimo teikti.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos