Agropolitika
Patyrinės institucijų perkėlimo į Kauną poveikį
2019-02-12

Vilnius. Žemės ūkio ministerija papildomai tirs jos įstaigų perkėlimo į Kauną poveikį. Ką tai duos? Pasak ministro Giedriaus Surplio, jei pasitvirtins, kad  sprendimas dirbti iš Kauno atsipirks per 9 metus, profsąjungoms teks susitaikyti ir nekelti šio klausimo. 

Profsąjungos ministrui pirmadienį įteikė ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) ir Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) darbuotojų pasiūlymus atlikti perkėlimo poveikio analizę bei sukonkretinti perkėlimui reikalingą sumą.

Žemės ūkio ministras sutiko su profesinių sąjungų siūlymu papildomai ištirti ministerijos ir jos įstaigų perkėlimo į Kauną poveikį.

3 Paragrafas delaval

„Projektas vyksta toliau, mes kaip ir žadėjom, einame į Vyriausybę gauti protokolinį pavedimą, tačiau išklausę profsąjungos prašymus (...) tikrai atliksime papildomą nepriklausomą analizę apie tai, koks poveikis bus regioninei politikai ir kokia bus efektyvumo skalė to kėlimo“, – pirmadienį po susitikimo su institucijų perkėlimu į Kauną nepalaikančiomis darbuotojų profesinėmis sąjungomis žurnalistams sakė G.  Surplys. 

„Aš gavau iš jų pažadą, jeigu ta nepriklausoma analizė rodo, kad tikrai tai protingas sprendimas, kad jis atsiperka per devynis metus, kaip mes esame dabar paskaičiavę, tai tada jie nebekels šito klausimo ir susitaikys su tuo, kad keliasi į Kauną“, – pridūrė jis. Anot ministro, analizė bus atlikta iki metų vidurio.

Profsąjungos prikiša perkėlimo skubotumą. „Mes negalime sutikti su tokiu neapgalvotu, skubotu, nemotyvuotu, neargumentuotu, finansiškai nepaskaičiuotu projektu, kaip valstybės institucijų perkėlimo iš vieno sėkmingo regiono – Vilniaus, į kitą nemažiau sėkmingą regioną – Kauną“, – pirmadienį sakė NŽT profsąjungos pirmininkas Audrius Gelžinis. 

Profsąjungos pasiūlė į trečiadienį Vyriausybės ketinamą patvirtinti protokolą įtraukti punktą, kad iki liepos 1 dienos būtų atliktas savivaldos, regiono ir valstybės lygiu teikiamų viešųjų paslaugų auditas, kuris įvertintų ministerijos bei perkeliamų įstaigų poveikį regionams, ekonomikai bei klientams. 

Profsąjungų teigimu, jei bus dėlto institucijos bus perkeliamos, jos turėtų būti įsikurti valstybės ar savivaldybės patalpose, o jei jų nebūtų, būtų skelbiamas nuomos konkursas. Be to, protokole siūloma nurodyti konkrečią asignavimų sumą, reikalingą perkėlimui. 

„Dabar numatyta skirti finansavimą iš biudžeto pagal poreikį, mes norime, kad būtų konkretus skaičius, ar 5, ar 10 milijonų, nes „poreikis“ yra labai neapibrėžta, tai yra valstybės, biudžeto pinigai, negalima palikti šitoje vietoje erdvės interpretacijoms“, – sakė A. Gelžinis.

Žemės ūkio viceministro Venanto Griciūno teigimu, konkrečios sumos įvardyti negalima, nes nežinoma, kiek žmonių nuspręs išeiti iš darbo. 

„Šiandien tiksliai nėra žinoma, kiek žmonių nevažiuos į Kauną, kiek važiuos, kadangi didžioji dalis vienkartinių išlaidų yra darbuotojų išeitinės kompensacijos. Nežinodami konkretaus skaičiaus, negalime labai konkrečiai pasakyti, kiek tai kainuos“, – žurnalistams sakė viceministras.

„Esame paskaičiavę juodžiausią scenarijų, kai išeina iki 80 proc. žmonių, tai sudarytų nuo 4 iki 5 mln. eurų“, – pridūrė jis.

Ministerijos skaičiavimais, Kaune jai reikės kone 2,5 karto mažesnio ploto patalpų. Dabar Vilniuje ji naudoja 9,1 tūkst. kv. metrų patalpas, tuo metu Kaune jai reikės tik 3,9 tūkst. kv. metrų ploto. Todėl esą vien patalpų išlaikymo sąnaudos sumažės 2–3 kartus, o bendros išlaidos sumažėtų apie 200 tūkst. eurų per metus. 

Tuo metu vien ministerijos perkėlimas į Kauną kainuos apie 1,13 mln. eurų, o Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) - dar apie 4 mln. eurų.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(15)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • Atsakomybė už kompetencijų viršijimą

  Įdomu, ar Ministrui neteks ASMENIŠKAI atsakyti už kompetencijų viršijimą. Atrodo, kad šiuo metu organizuodamas ministerijos perkėlimo į Kauną procesus, pvz., pasamdęs perkėlimo į Kauną projekto vadovę, jis tai daro neturėdamas jokių įgaliojimų ir peržengdamas Vyriausybės įstatymu jam suteiktų įgaliojimų ribas. Pasekmės jau matomos.

 • ..

  Kas dabar draudžia ministerijos pora aukštų išnuomoti? Jei jau taip per erdvu. O kad ŽŪM darbuotojai cv tobulina ir seniai darbo ieškosi, tai faktas. Jau seniai nėra ten nusimanančių apie melioraciją ir traktorius....

 • to tik...

  Juokaujate gal, - samdinys ir liks samdinių.

 • Tik ūkininkaujantis

  Na R. Krasuckis jau pats pirmas dar seniau turėjo būt išvarytas, nes yra ne kartą painiojęs interesus ir atstovavęs daliai kažkokių užsakovų. Taip prastūmęs sveikam protui nesuvokiamų teisės aktų, nors visos žemdirbiškos asociacijos buvo prieš. O norint būt geresniu klerku pradžioj reik pas Ūkininką keletą metų rimtai bernu pasistažuot.

 • to neslėpkit

  Pavyzdžiui, kad ir Rimantas Krasuckis. Antro šiandien, kurie dar dirba (ne pensijoje), - tokio lygio darbuotojo Lietuvoje, manau, nėra. Sukaupta informacija, patirtis visuose gamybos etapuose, - žemės ūkio srityje, šiandien kito tokio darbuotojo neturi nei viena organizacija Lietuvoje. Jam makaronų jau niekas nepakabintų ant ausų. O pažiūrėjau šiandien komentarus prie Žinių radijo laidos „Dienos klausimo" ar kai kurie ir skambinusieji... kai kuriems, deja, makaronai krenta nuo ausų. Ministerijoje beveik visi nauji darbuotojai. Aš apie juos jau nieko nežinau, - gerai ar blogai dirba. Žemės ūkio ministerija visuomet turėjo problemų su darbuotojais. Ji turėjo stiprų ministrus Medardą Grigaliūną, Vytautą Einorių. Dar grupelę aukščiausiame lygyje. Tačiau labai buvo stiprios ministerijos (jos egzistavo iki Agropromo įkūrimo), kaip Mėsos ir pieno, Maisto, Vaisių ir daržovių (ši egzistavo labai trumpai), Finansų (kai ministras buvo Sikorskis), Statybų ministerija buvo labai stipri, Melioracijos ir vandens ūkio.

 • Vova

  reikia perkelti į Kauną minimas įstaigas. Dabar technologijų amžius.sakykim, ką norim, bet nepatogus tas Vilnius. Reikėtų daug valdžios įstaigų perkellti į Kauną. Nesaugus tas Vilnius ateityje. Bėda, kad įsidirbę Vilniuje, tikrai nepavažinės į Kauną. Teks ieškotis kito darbo. O Kaunas iš perkėlimo tik išloš: butų nuomos, apsipirkimai prekybcentriuose, maitinimo įstaigose.

 • neslėpkit

  Kas jie aukso tie vertės darbuotojai? Pasidalinkit informacija ir mes norim žinoti.

 • To to

  Tai apie tai ir kalba. Darbuotojas aukso kainos, kai „praeina" visus laiptelius, gamyboje, paskui centriniame aparate... lygiagrečiai stažuotės Vakaruose, taip pat pastovus bendravimas forumuose Lietuvoje. Ministras, - turi būti minimum 10-iai metų ministerijoje (kaita kaip kitas keičia kojines... reiškia ministeriją pastoviai laikyti be ministro), - kitaip bus rojus dezinformacijos skleidėjams, siekiant asmeninių tikslų. Kita kalba, jei pasišiukšlina... Tai tas ir kalbama, kad ministerijos iškėlimas, tai tik politika. Kadangi tuo klausimu politika bloga, - tai kitkas jau automatiškai negerai...

 • To Kilimandžarui

  Technologijos žemės ūkyje yra sukurtos geros,bet dėl mūsų vargingos padėties beveik nepanaudojamos/.Per pastaruosius 30m žemės ūkis pagal produkcijos gamybą stipriai ritasi žemyn,tiek augalininkystėje,o ypač gyvulininkystėje.Tragiška padėtis ir dėl melioracijos.O ministerijos perkėlimas čia nieko nepagelbės

 • Kilimandžarui

  Nebūkite toks atitrūkęs, - ministerijoje nauji kadrai. Didelė darbuotojų kaita buvo (praktiškai į visus laktelius), po 1996 metų rinkimų, kai Kauno rajone laimėjo Vytautas Landsbergis. O po to buvo didelė centrinio aparato plėtra, - vien naujais darbuotojais. Iš senų gal likę pora darbuotojų. Ir Jus nuvilsiu, - jie aukso vertės.

 • A.G.

  Pagal gyvenimo darbinę praktiką žinau, jei investicija neatsiperka per 6-8 metus, - ji niekuomet jau neatsiperka. Nes po to laiko, - jau reikia naujų investicijų. Daug kur vadinamus valstiečius puola medija neteisingai (ir kai medija puola, - žmonės visuomet tiki, taip yra), bet šiuo klausimu - yra klaida. Ir čia ne ministro klausimas. Jis šiuo klausimu tik kareivis. Manau Tauta suprastų p. Karbauskį, jei jis paaiškintų, kad suklydo. O su Kauno valdžia gal reikėtų pasikalbėti, - negi jie nesuprastų situacijos, negi... gal galimi kokie tai kompromisai. Žinoma, tuo pagrindu vadinami valstiečiai gavo kauniečių paramą, dabar liktų tarsi apgauti. Bet juk turėtų egzistuoti valstybinis mastymas ir pas kauniečius. Reikia suprasti, manau, visiems vieną, - tai didelė klaida buvo, toks susitarimas.

 • Kilimandžaras

  Aš taip pat pritariu. Modernizuojama ministerijos struktūra, o žemės ūkis vystosi sparčiai, diegiamos labai aukštos kokybės technologijos, o kad ministerija spėtų pagal žemės ūkį reikia naujų, jaunų darbuotojų. Išsivėdins seni bezdalai.

 • Ūkininkas

  Aš palaikau tokį sprendimą. Tikrai žinau, kad Kaune bus patogiau atvažiuot pakrautam su mėšlo kratytuvu ar srutvežiu prie ministerijos.

 • Keista logika

  Iš pradžių skubama ministeriją perkėlinėti, samdomi projekto vadovai, tariamasi dėl patalpų nuomos ir t.t., o tik po to imama skaičiuoti ir vertinti, kiek tas perkėlimas kainuos. Žemės ūkio ministrui tikrai derėtų žinoti, kad nė vienas ūkininkas vežimo nestato prieš arklį. Ir derliaus nepjauna, prieš tai nepasėjęs.

 • Ukininke

  Kam tas istaigas perkelti? Kokia nauda bus?ogi jokios, tik pinigus isleis. Dabar darbuotojai strese, zino, kad atleis, tai kam dirbti. Perkelia I Kauna, o ar pasirupina, kad butu kur automobili pastatyti, kad galetu zmogus atvaziuoti. Aisku, kad ne. Ar bus kam dirbti, ar ir vel klaidu milijonas bus

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate ŽŪM perkėlimą į Kauną?
Orai