Nuleidžiama uždanga nekokybiškoms trąšoms ir jų produktams
2012-07-03

Vilnius, liepos 3 d. Seimas nenumatytame posėdyje priėmė įstatymą, kuris nustato tiekiamų rinkai trąšų ir jų produktų ženklinimą, pakavimą, laikymą, naudojimą, registravimą ir valstybinę kontrolę. Jis turėtų apsaugoti rinką nuo nekokybiškų ar net kenksmingų trąšų, įvežamų visų pirma iš Rytų šalių.

Už Teikiamų rinkai trąšų įstatymą balsavo 79 Seimo nariai, prieš - 2, susilaikė 13 parlamentarų. Įstatymo projektą inicijavo Seimo nariai E. Pupinis ir B. Pauža. Anot iniciatorių, projekto rengimą paskatino nevisiškai atitinkanti reikalavimus trąšų rinkos priežiūros tvarka bei kaimyninių šalių pasiekimai trąšų rinkos tvarkymo srityje.

Šiuo metu trąšų rinkos priežiūra yra tik iš dalies reglamentuota atskirų teisės aktų (vienus jų parengė Ūkio, kitus - Žemės ūkio ministerija), o vienos valstybinės institucijos, kuri vykdytų trąšų rinkos priežiūrą ir kontrolę, nėra.

Kaip pažymima įstatymo projekto aiškinamajame rašte, „Lietuvoje nėra pakankamos teisinės bazės vykdant trąšų gamybos, importo, tiekimo rinkai ir naudojimo kontrolę. Trąšų gamybos atstovai, trąšų naudotojai reiškia nepasitenkinimą įvežamų iš trečiųjų šalių ir tiekiamų rinkai trąšų ir trąšų produktų kokybe bei kontrolės stoka. Siekiant kontroliuoti įvežamas iš trečiųjų šalių trąšas, dauguma ES valstybių narių yra priėmusios nacionalinius teisės aktus, apsaugančius vidaus rinką nuo nekokybiškų ar net kenksmingų trąšų".

Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus Evaldo ČIJAUSKO komentaras:

Dauguma ES valstybių narių, užtikrindamos kokybiškų trąšų įvežimą ir naudojimą žemės ūkyje, yra įsteigusios trąšų registrus. Lietuva seka jų pavyzdžiu.

Pagal priimtas nuostatas, Trąšų registrą steigs ir jo nuostatus tvirtins Vyriausybė. Registro objektai bus tiekiamos rinkai trąšos, tręšiamieji produktai ir trąšų tiekėjai rinkai, tačiau jame nebus registruojamos Europos Bendrijos trąšos. Žemės ūkio ministerija ir Valstybinė augalininkystės tarnyba bus Registro tvarkymo įstaigos.

Pasak Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus Evaldo Čijausko, įstatymas ką tik išėjo, jis įsigalios nuo kitų metų gegužės 1 d., tad iki to laiko būtina parengti ir patvirtinti registro nuostatus, kur bus viskas aprašyta.

„Kas keisis? Paprasčiausiai chaotiški pirkėjų-pardavėjų santykiai taps reglamentuoti. Tas, kas norės prekiauti trąšomis, privalės registruotis. Registro objektai bus tik tiekiamos rinkai trąšos, jų produktai. Pavyzdžiui, mėšlas, kuris skirtas naudoti ūkyje, nėra mūsų registro objektas, bet jei jis išdžiovinamas ir paruošiamas rinkai, tai tada jis pakliūva į mūsų akiratį, – sako E. Čijauskas. – Nebus registruojamos Europos Bendrijos trąšos. Tai reiškia, kad jei trąšos registruotos kurioje nors ES šalyje, tai antrąkart Lietuvos registre jų nereikės registruoti. Kaip ir sėklos: jei jų nėra mūsų šalyje, bet kurioje nors ES šalyje jos sertifikuotos, tai jos gali laisvai judėti visoje ES".

Vienas iš šio įstatymo tikslų - apsaugoti Lietuvos trąšų rinką nuo nelegalios rusiškos ir baltarusiškos produkcijos. „Esame pakraščio valstybė, pagrindinės trąšų importo tiekėjos yra Rusija ir Baltarusija. Siekiame, kad nebūtų chaotiško įvežimo ir norime apsaugoti savo rinką ir trąšų pramonę, pasiekti, kad būtų įvežama tik kokybiška, ES standartus atitinkanti produkcija. Todėl visa įvežama į Lietuvą ir vidaus rinkai skirta produkcija bus tikrinama pasienyje", - komentavo E. Čijauskas.

Anot įstatymo iniciatorių, jo įgyvendinimas turės teigiamos įtakos verslo sąlygoms ir plėtrai, kadangi bus efektyvesnė ir skaidresnė trąšų ir trąšų produktų rinkos priežiūra ir kontrolė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokie Jūsų lūkesčiai?
Orai