Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Agropolitika
EK siūlo didinti maisto produktų kainų skaidrumą

Briuselis. Europos Komisija pristatė dar vieną siūlymą, kaip maisto tiekimo grandinę daryti teisingesne: siūloma didinti kainodaros metodų skaidrumą.

Tai – jau trečiasis EK teisingumo didinimo maisto tiekimo grandinėje elementas. Prieš tai uždrausta nesąžiningos prekybos praktika ir gerintas gamintojų bendradarbiavimas.

Remiantis naujausiu siūlymu bus galima gauti esminę informaciją apie maisto produktų kainodarą maisto produktų grandinėje.

Bioversija m7 2024 03 12

Sprendžiant iš pirkimo ir pardavimo kainų skirtumų, bus galima nustatyti, kokios yra pardavėjo ir pirkėjo išlaidos tarpininkams (pavyzdžiui, transportui, draudimui, sandėliavimui ir t. t.). Didesnis skaidrumas gali padėti priimti geresnius verslo sprendimus ir suteikti daugiau pasitikėjimo, kad atskiruose maisto tiekimo grandinės etapuose elgiamasi sąžiningai. Galimybė laisvai prieiti prie naujausios informacijos apie rinkos pokyčius - esminis elementas siekiant veiksmingai konkuruoti pasaulio rinkose.

Tai, kad ūkininkų pozicijos maisto tiekimo grandinėje sustiprinimas yra EK prioritetas, pabrėžė ir už žemės ūkį bei kaimo plėtrą atsakingas Komisijos narys Filas Hoganas (Phil Hogan). „Padidinus rinkos skaidrumą, bus galima suteikti vienodą prieigą prie informacijos apie kainas ir daugiau aiškumo šioje srityje, o tai padarys mūsų maisto grandinę teisingesnę ir darnesnę. Šiomis naujomis taisyklėmis bus papildyta priimta direktyva, kuria uždraudžiama nesąžiningos prekybos praktika suteikiant daugiau galių silpnesniems ir mažesniems maisto tiekimo grandinės dalyviams“, - kalbėjo F. Hoganas, akcentuodamas, kad šių taisyklių priėmimas – tai stiprios visos ES visuomenės paramos ūkininkams, veikiantiems maisto tiekimo grandinėje, išraiška.

EK teigia, kad nors apie pokyčius žemės ūkio rinkose informacijos yra daug, apie kitas pagrindines žemės ūkio ir maisto tiekimo grandinės rinkas (tarp ūkininkų ir vartotojų veikiančias maisto perdirbimo ir mažmeninio pardavimo rinkas) - beveik nėra.

Dėl informacijos tarp ūkininkų ir kitų maisto tiekimo grandinės dalyvių asimetrijos, ūkininkai rinkoje atsiduria labai nepalankioje padėtyje, o tai griauna pasitikėjimą sąžiningumu. Šis perdirbėjų ir mažmenininkų informacijos apie rinkos pokyčius trūkumas vadinamas žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinės „juodąja dėže“, o šiandieniniu pasiūlymu ši dėžė yra „atrakinama“.

Siūlomos priemonės bus taikomos mėsos, kiaušinių, pieno produktų, vaisių ir daržovių, pasėlių, cukraus ir alyvuogių aliejaus sektoriams. Tos priemonės yra pagrįstos esamomis duomenų rinkimo sistemomis ir jau įdiegtomis procedūromis, kuriomis naudojasi ekonominės veiklos vykdytojai ir valstybės narės, pateikdami rinkos informaciją Komisijai. Dabar išplečiama tų sistemų ir procedūrų taikymo sritis.

Kiekviena valstybė narė bus atsakinga už kainų ir rinkos duomenų rinkimą. Komisija rekomenduoja valstybėms narėms pasirinkti ekonomiškai efektyviausią metodą, o tam, kad būtų sumažinta administracinė našta, neįtraukti mažųjų ir vidutinių įmonių. Valstybės narės pateiks duomenis Komisijai, o ši savo ruožtu stebėjimo duomenis paskelbs savo žemės ūkio maisto produktų duomenų portale ir ES rinkos observatorijose. EK akcentuoja, kad labai svarbu, jog šalys pateiktų informaciją tiksliai ir laiku.

Remiantis Komisijos geresnio reglamentavimo procedūromis, šis pasiūlymas dabar skelbiamas 4 savaičių viešoms konsultacijoms. Po to siūlymą priims Europos Komisija, o praėjus šešiems mėnesiams, jis turėtų įsigalioti.

EK, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos